Det är med stor sannolikhet är det högsta priset som någon någonsin betalat per kvadratmeter för en svensk kommersiell fastighet.

Det höga priset kan ses som ett tecken på att den extrema fastighetskonjunktur som råder i Sverige och en stor del av världen tydligen ännu inte har passerat zenit. Hufvudstaden passerar därmed med marginal priserna vid fjolårets rekord- och storaffärer, så som Abu Dhabi Investments köp av Sturegallerian och Alectas köp av World Trade Center, där just Hufvudstaden var säljare.

Den senare affären, som gjorde Hufvudstaden nästan skuldfritt och tolkades som om en av de mest långsiktiga aktörerna på den svenska fastighetsmarknaden passade på att ”casha hem” när marknaden stod på topp efter en mycket kraftig uppgång de senaste åren.

Nu klipper de alltså till med en än dyrare, men väsentligt mindre, egen affär. Sannolikt har den försiktige huvudägaren Fredrik Lundberg och Hufvudstadens lika försiktige vd Ivo Stopner skruvat en hel del på sig inför köpet, man samtidigt konstaterat att möjligheten att köpa Handelsbanken Livs fastighet på Smålandsgatan inte är någon vardaglig betongsparv som flyger förbi.

Fastigheten ligger mitt i Hufvudstadens kärnområde runt den så kallade Gyllene Triangeln i Stockholm. Genom köpet av denna fastighet, som är granne med Hufvudstadens tidigare hufvudkontor och där Stockholms absolut högsta kontorshyror registerats, så äger bolaget hela kvarteret.

Det gör att Hufvudstadens möjligheter att förädla den aktuella och intilliggande fastigheter för att därmed få ut högre hyror är större än för andra. Köpet gör ju också att Hufvudstaden får ännu större dominans på hyressättningen i området, vilken de brukar utnyttja när hyresmarknaden viker.

Det är heller inte första gången som Hufvudstaden får kritik för att göra dyra affärer. Bolagets köp av just hotell- och kontorsfastigheten Norrmalmstorg 1 under 2000, precis när it-bubblan briserade och kontorsmarknaden i Stockholm City var på väg att punkteras ifrågasattes av många. Men jämför man priset då plus de investeringar som bolaget gjort i den fastigheten så framstår den affären, liksom de flesta fastighetsköp de senaste åren som en riktigt bra affär. Frågan är emellertid om inte Hufvudstaden får kämpa lite mer för att få samma goda utväxling på detta köp.


per.lindvall@e24.se


FOTNOT.Det är möjligt men inte så sannolikt att det kan ha förekommit högre priser för kommersiella fastighetsköp i Stockholm. Prisinformationen på den svenska fastighetsmarknaden har blivit mindre transparent genom att allt fler transaktioner sker i bolagsform, vilka inte registreras så som raka fastighetsköp gör.