En reservering om 100 miljoner kronor belastade Carnegies resultat för andra kvartalet. Reserveringen härrör från samma kundengagemang som tidigare föranlett kreditreserveringar om 125 miljoner kronor. I dessa engagemang återstår 40 miljoner kronor, vilket är säkerställt med fast egendom. Det förklarade Carnegie i samband med halvårsrapporten.

Firman började reservera pengar redan under 2007 och totalt har Carnegie en fordran på 265 miljoner kronor på kunden.

Kreditsmällen bidrog till att Carnegies resultat andra kvartalet blev klart lägre än förväntat. Vinsten före skatt blev 121 miljoner kronor för det andra kvartalet. På marknaden låg prognoserna kring 169 miljoner.

I samband med rapporten sa Andreas Koch, pressansvarig på Carnegie, att det handlar om en kund och att ”det är flera engagemang som hör ihop”.

Carnegie ska också ha säkerställt 40 miljoner kronor i fast egendom.

Nu erfar E24 att det är Jostein Eikeland, grundare av TMG International, som är den ”hemlige storkunden”. Hans planer var att skapa en ny nordisk magnesiumjätte, och NGM-noterade TMG International ingick i den planen. Men i maj stod det klart att styrelsen i bolaget TMG International, efter en rad skandaler som bland annat rör spektakulära närståendetransaktioner, misstänkt kursmanipulation och vidlyftiga ersättningar till nyckelpersoner i bolaget, beslutat att ansöka om konkurs sedan försöken att hitta ny finansiering misslyckats.

Och Carnegie har en längre tid funnits med på ett hörn. I mars löpte ett Carnegielån på 47 miljoner kronor ut. Sedan tidigare hade TMGI också obetalda skulder på 24 miljoner kronor till olika bolag inom Carnegie-koncernen. Samtliga lån var givna mot inteckningar i TMGI:s dotterbolag vilket ger Carnegie förtur när de kvarvarande tillgångarna i TMGI nu ska säljas ut av konkursförvaltaren, skriver Affärsvärlden.

Men det tidigare nära samarbetet mellan Carnegie och Jostein Eikeland har skurit sig. Schweiziska riskkapitalbolaget Goodwin har hävdat att normmannen olovligen ska ha tillgodogjort sig riskkapitalbolagets aktier i norska bolaget Enpro. Aktierna var vid tillfället värda över 200 miljoner kronor.

Goodwin stämde Carnegie på över 200 miljoner kronor eftersom riskkapitalbolaget anser att hela affären var Carnegies fel. Carnegie hotade med att genstämma Jostein Eikeland och har också säkerställt 40 miljoner kronor i fast egendom – i form av en strandegendom i Kalvetangen utanför Tønsberg i Norge.

Nu har besked kommit om att Carnegie och Goodwin kommit överens om en uppgörelse, men ingenting sägs om hur mycket det har kostat Carnegie.