Efter månader av spekulationer förklarar nu Nordea att banken gör en nyemission. Koncernens primärkapital, exklusive hybridkapital, ska stärkas med 3 miljarder euro.

Dels vill Nordea ta in cirka 2,5 miljarder euro genom en garanterad emission av nya stamaktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare.

Dels föreslår styrelsen en sänkning av utdelningen till motsvarande 19 procent av resultatet för 2008. Det senare ökar kapitalbasen med cirka 0,5 miljarder euro.

Det innebär att utdelningen sänks till 0,20 euro per aktie för 2008 jämfört med 0,50 euro föregående år. Analytikerna hade samtidigt räknat med en utdelning på 0,32 euro per aktie.

Den planerade nyemissionen är helt garanterad och riktas till bankens befintliga aktieägare. Totalt 49 procent av nyemissionen tecknas eller garanteras av Nordeas tre största aktieägare, svenska staten, Sampo och Nordea-fonden (före detta Nordea Danmark-fonden), som tillsammans äger 36,1 procent av aktierna.

Statens kapitaltillskott kommer att finansieras via stabilitetsfonden. Kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell skriver i ett pressmeddelande att han är positiv till nyemissionen.

- Genom att stärka Nordeas kapitalbas förbättras bankens förutsättningar att kunna göra samhällsnytta och bidra med krediter till hushåll och företag, förklarar han.

Samtidigt påpekar han att regeringens långsiktiga ambition att minska det statliga ägandet ligger fast och att en försäljning kommer att genomföras ”när det kan förväntas leda till en bra affär”.

Sampo garanterar dels sin ägarandel på cirka 12 procent i Nordea, vilket motsvarar cirka 315 miljoner euro. Dels har Sampo åtagit sig att teckna ytterligare 13 procent av nyemissionen, vilket motsvarar 334 miljoner euro. Det innebär att Sampo kommer att öka sin ägarandel i Nordea om nyemissionen inte blir fulltecknad.

JP Morgan och Merrill Lynch International garanterar resten, motsvarande 51 procent.

I spåren av kreditkrisen har kraven på att bankerna ska stärka sina balansräkningar ökat. Och nu meddelar Nordea att banken reviderat bolagets kapitalpolicy och kapitalmål. Det nya målet för primärkapitalrelationen över en konjunkturcykel är 9 procent och målet för kapitaltäckningsgraden är 11,5 procent.

Samtidigt levererar bankenhögre kreditförluster än väntat.Totalt landade de på320 miljoner euro, jämfört med väntade 187 miljoner euro.

- Kreditförlusterna har ökat, vilket var väntat efter konjunkturnedgången, och de kommer att ligga kvar på en hög nivå under 2009, säger vd Christian Clausen,

- Vi bereder oss nu på ännu ett tufft år med stora utmaningar genom att slå av på takten i vår expansion och ge hanteringen av kostnader, risker och kapital högsta prioritet, fortsätter han.

Bankens prognos är att kreditförlusterna under 2009 i stort sett hamnar i nivå med fjärde kvartalet 2008 omräknat till årsbasis.

Samtidigt tvingas man konstatera att: ”osäkerheten vad avser storleken på de framtida kreditförlusterna är... betydande”.

Räntenettot landade på 1 386 miljoner euro, jämfört med 1 143 miljoner euro för motsvarande kvartal 2007. Analytikerna hade enligt SME:s sammanställning väntat sig ett räntenetto på 1 330.

Provisionsnettot uppgick till 390 miljoner euro, jämfört med 526 miljoner euro för motsvarande period föregående år. Konsensusprognosen låg på 455 miljoner euro.

Totala intäkter uppgick till 2 251miljoner euro, vilket kan jämföras med 2 142 miljoner euro för fjärde kvartalet 2007, och analytikernas förväntningar på 2 114 miljoner euro. Prognosen för totala intäkter för det fjärde kvartalet inkluderar en reavinst om 90 miljoner euro från försäljningen av aktier i NCSD.

Utlåningen steg till 265 miljarder euro, en ökning med 8 procent jämfört med förra året.

Men när det gäller tillväxten i utlåningen väntas den bli lägre under 2009 än under 2008. Samtidigt ser man en potential att växa något mer än marknaden, förklarar banken i bokslutsrapporten.

På minussidan hamnar det faktum att Nordea rapporterar en något försämrad kreditkvalitet i kreditportföljen under fjärde kvartalet, främst bland företagskunderna.

När det gäller Nordea är även frågan om utlåningen till riskkapitalbolag i fokus. Totalt har banken 7,4 miljarder euro, motsvarande 78 miljarder kronor, utlånade till branschen som nu befinner sig i kris.

Utlåningen till Baltikum, där läget kontinuerligt förvärras, uppgår till närmare 8 miljarder euro, motsvarande 83 miljarder svenska kronor.