- Är Sven bättre, det var inte bra, säger Mats Qviberg som trots allt är nöjd med utvecklingen för sin aktieportfölj.
Med innehav som Avanza, Bilia, Fabege, HQ, Skistar, Wihlborgs och Öresund har portföljen gått upp nära tre gånger så mycket som Stockholmsbörsen under årets sex första månader.
- Jag har väldigt mycket finansiella företag i portföljen och de gynnas i början av en uppåtgående marknad. Den ska gå tidigt i en sån här cykel, säger Mats Qviberg.
Han vill inte lämna några prognoser om utvecklingen för det andra halvåret, men har naturligtvis ändå en uppfattning.
- Jag ger aldrig prognoser. Jag jobbar med företag och det får bli vad det blir. Men det är sannolikt att det fortsätter upp några år till. Tre år upp och ett och ett halvt år ned, det är normalt, och det vände i oktober-november, säger han.
Hoten som kan äventyra denna cykel är framför allt att man inte kommer överens på frihandelsområdet och att världen får mer av protektionism.
- Men vår regering är sensationellt bra. De lägger sig inte i, företagen får sköta sig själva.
Något som har förvånat Mats Qviberg, som lär ha köpt sina första aktier som 15-åring 1968, är styrkan i den börsuppgång vi har bevittnat under det senaste kvartalet.
- Ja, jag är förvånad. Jag tror att alla är tagna på sängen av det. Ingen vågade ge en prognos om att det skulle stiga med 50 procent, säger han.
Mats Qviberg tror, i linje med tesen om att en uppgång varar i tre år, att det här är början på en längre tids börsuppgång.
- Det är så börsen beter sig. Man ska aldrig gå emot en trend; the trend is your friend.
Börsen och konjunkturen går hand i hand och det som hotar konjunkturen hotar följaktligen uppgången på börsen, resonerar han.
På frågan om vilken bransch han undviker i dagsläget svarar han att man ska ha en aktieportfölj och utgå från den.
- Banker ser däremot lovande ut. Jag är optimist, jag ser alltid möjligheter, säger Mats Qviberg.
Vid årsskiftet var Mats Qvibergs portfölj värd 823 405 176 kronor, den sista juni var den värd 1 301 092 215 kronor.



