Landsbankis resultat sjönk visserligen med 40 procent relativt det tredje kvartalet till motsvarande 600 miljoner kronor. På helåret minskade resultatet marginellt jämfört med 2006, men det kan också relateras till att bankens balansomslutning ökade med nästan 50 procent under fjolåret.

Trots den kraftfulla expansionen under de senaste åren framstår Landsbanki ändå som den kanske mest konservativa av den isländska börskvartetten.

Bolagets exponering mot direktägda aktier i noterade och onoterade bolag är relativt låg, de motsvarar runt en tredjedel av bankens egna kapital. Banken har visserligen en del större engagemang mot enskilda kunder, där de har tio kunder där exponeringen för var och en av dessa överstiger 10 procent av bankens egna kapital och den samlade exponeringen mot dessa tio uppgick till 170 procent av eget kapital. Så även Landsbanki är beroende av den finansiella hälsoutvecklingen hos ett antal av sina storkunder.

Landsbanki har emellertid inte gått fri från den växande oron för de isländska bankerna, där det häromdagen kostade 360 räntepunkter att försäkra kreditrisken hos Landsbanki. Det är lägre än Kaupthing och Glitnir men ändå för högt för att det ska gå att få någon ekonomi i denna finansieringskälla.

Landsbanki har emellertid varit duktig på att öka inlåningen från sina kunder, vilken under fjolåret mer än fördubblades till motsvarande 140 miljarder kronor samtidigt som upplåningen från kreditmarknaden minskade med 20 miljarder kronor till 80 miljarder kronor.

Men även här finns risken att även inlåningskunderna i likhet med kreditmarknadsaktörerna börjar oroa sig för bankens finansiella hälsa. Landsbanki ser visserligen ut som den mest försiktige i den isländska kvartetten. Frågan är hur långt det räcker om den rådande oron blir långvarig.