Vid årsskiftet hade Investor en nettokassa på närmare 10 miljarder. Försäljningarna av posterna i Scania och OMX hade stärkt den finansiella ställningen hos Wallenbergarnas maktbolag. God kassa är värd guld i kristider.
Efter första kvartalet har kassan krympt till två miljarder. Trots att Investors vd Börje Ekholm fortsätter att mana till återhållsamhet med utdelningar, ger Investor sina ägare tre miljarder. Det är visserligen mindre än utdelningen för 2007, men likväl en betydande avbränning.
3,6 miljarder gick till nyemissionerna i SEB och Husqvarna. Investor köpte 23 procent i Biovitrum för 595 miljoner.
Dessa poster förklarar pengautflödet. Å andra sidan väntar sig Investor utdelningar på 1,7 miljarder från kärninnehav som Ericsson, Atlas Copco och ABB. Från SEB blir det inget eftersom utdelning slopades.
3,7 miljarder i nettokassa är i och för sig inte fy skam. Men Investor har garanterat lån i mobiloperatören 3 som för investmentbolagets del betyder 4,2 miljarder. Det finns alltså egentligen ingen nettokassa.
Dessutom har Investor högbelånade operativa investeringar utanför börsen i form av Gambro, Mölnlycke och Lindorff. Den sammanlagda skulden i dessa tre bolag är 55 miljarder kronor. Som en jämförelse var kärninnehaven i noterade bolag värda 76 miljarder kronor vid kvartalsskiftet.
Nu är dessa skulder till skillnad från lånen i 3 inte garanterade av Investor. Men eftersom Investor är majoritetsägare i samtliga bolag är skillnaden mest formell.
Investor skulle naturligtvis förlora all tilltro om man smet från sina förpliktelser som dominerande ägare. Långivare har utgått från att ett Investorägt företag är en säker kund.
Uppköpet av Gambro blev dyrt och andra ägare framtvingade en höjning av budet. Mölnlycke Health Care hade bollats mellan riskkapitalister för allt högre belopp. Bolagen var sannerligen inga reafynd.
Investor värderar sina andelar i Mölnlycke och Gambro till 9,4 miljarder kronor. Vad det egentliga värdet är kan ingen ange eftersom bolagen är onoterade. Gambo har en nettoskuld på hela 28 miljarder kronor.
Kanske är Gambro, som samägs av Investor och det Investor-kontrollerade riskkapitalbolaget EQT, inte värt någonting med denna nettoskuld. Financial Times hade på onsdagen en genomgång av utvecklingen för europeiska riskkapitalfonder.
Det var ingen munter bild. Dyra uppköp när konjunkturen stod på topp har resulterat i fonder fyllda med företag som med hög skuldbörda kämpar för överlevnad i ett helt annat ekonomiskt läge. Investerare som satsat pengar i riskfonderna skriver ner sina satsningar.
Investor är förvisso inte i kris. Men den riktiga kassaskåpsklangen hörs inte från delårsrapporten. Dyra uppköp kan bli en börda för även Investor, vars vd Börje Ekholm påstår sig vilja satsa offensivt framöver.



