– Att ha en opartisk aktör på den svenska finansmarknaden har alltid varit viktigt och det är idag viktigare än någonsin med det brist på förtroende som råder just nu på finansmarknaderna. Aktiespararna behövs i rollen att kunna se till fakta och blunda för politiska krafter, säger Sophie Nachemson-Ekwall.

Som en av Dagens Industris mest uppskattade krönikörer har hon länge engagerat sig i svensk bolagsstyrning, inte minst i frågan om aktieslag med olika rösträtter.

– Jag kan tycka att Carnegie-utredningen är ett bra exempel. Som journalist håller jag inte alltid med förbundet, men de presenterar ett genomarbetat material som andra kan förhålla sig till - de fyller en funktion som intellektuell motpart, säger hon.

Den strid som under senare år utkämpats framför öppen ridå beskriver hon som ”sorglig”, men i någon mening nödvändig.

– Aktiespararna måste i likhet med andra organisationer utvecklas och omstruktureras. Omvärlden förändras och förbundet måste anpassa sig därefter. Att det leder till interna maktkamper och strider tycker jag man kan se som en naturlig process, säger Sophie Nachemson-Ekwall och fortsätter:

– Det är en föreningsorganisation och då måste man acceptera att det finns en större demokratisk öppenhet än i ett företag. Men bråken återspeglar samtidigt en vitalitet i en organisation med stor intellektuell öppenhet, säger hon.

Sophie Nachemson-Ekwalls åsikt är att Aktiespararna bör sätta bolagsbevakningen i första rummet, med särskilt fokus på bolagsstyrningsfrågor.

– Förbundet bör sträva efter att skapa en långsiktig stabil ägarbild för svenska börsföretag , säger hon och fortsätter:

– Det viktigaste för dem är att verka för en miljö där det ska vara attraktivt för svenska bolag att gå till Stockholmbörsen och söka riskkapital. För att nå dit måste de noterade bolagen få tillgång till verktygen att agera långsiktigt, säger Sophie Nachemson-Ekwall.

En viktig fråga i det sammanhanget, menar hon, handlar om börsbolagens nomineringskommittéer.

– De [nomineringskommittéerna] har inneburit en katastrof för många bolag som nu styrs av alltför kortsiktigt kapital. Här vet jag att Aktiespararna historiskt har jobbat för en alternativ modell där kommittén tillsätts på stämman, säger hon.

Vikten av att utgöra en objektiv röst, menar Sophie Nachemson-Ekwall, återspeglas också av ett krav på en respekterad och kunnig talesman.

– För att Aktiespararna ska kunna nå ut i en värld där det är snabba ”one-liners” som gäller, då behöver de en person som redan är laddad med långtgående kunskaper om aktiemarknaden, om det sedan är vd eller någon annan som fyller den kostymen är av mindre betydelse. Det viktiga är att den som för förbundets talan måste vara en person som åtnjuter aktiemarknadens respekt, och det tar lång tid att bygga upp det, säger hon.

Vad gäller organisationens övriga verksamhet så bör den enligt Sophie Nachemson-Ekwall få utvecklas organiskt, utan för fasta tyglar.

– När det gäller organisationen i övrigt så tycker jag att det är bra att de hittar nya samarbetsformer, som exempelvis Avanza eller Nordnet. Det viktigaste är att de får sagt vad de vill ha sagt, organisationens storlek och övriga frågor är av underordnad betydelse, säger hon.