E24 SPECIALBörsrevolutionen

Sedan börsmonopolet avreglerades för snart två år sedan blir aktiehandeln allt mer fragmenterad – spridd över flera olika marknader på olika platser i Europa.

Stockholmsbörsen, som fortfarande ansvarar för noteringsprocessen, har förlorat mycket av handeln, men sitter alltjämt med det tunga ansvaret att kontrollera att bolagen lever upp till alla de krav som en börsnotering ställer.

Detta är inte hållbart, menar Aktiespararna.

– Börsen kommer att fortsätta tappa marknadsandelar, det är de själva medvetna om. Det innebär mindre intäkter och mindre möjligheter att satsa på övervakningsfunktionen, säger Günther Mårder, vd för Aktiespararna.

Samtidigt ligger ansvaret för handelsövervakningen utlokaliserad på de marknader där affärerna faktiskt genomförs. Eftersom många svenska bolag handlas på över fem olika marknader i Europa, har ingen idag en övergripande bild av hur handlarna sköter sig.

Av den anledningen vill Aktiespararna se att all handelsövervakning centraliseras under en aktör – antingen en nybildad myndighet eller ett vinstdrivande företag på offentligt mandat.

– Då får vi en gemensam övervakning som är oberoende av vilken marknad du handlar på, säger Günther Mårder till E24.

Därtill, menar han, bör Stockholmsbörsen befrias från såväl noteringsprocessen och bolagsövervakningen.

– Börsen måste bli av med sin myndighetskaraktär, den måste tvättas bort för att skapa en konkurrenssituation som håller, där övervakningsfunktionerna flyttas upp till ett centralt plan, säger han.

– Kvar blir rena marknader. Förmodligen, om det bara går att säkerställa en effektiv reglering som håller oseriösa aktörer borta, så finns det ingenting som säger att det här skulle vara sämre än den nuvarande processen, säger han.

Sverige lyder i värdepappersmarknadsfrågor under EU-paraplyet där unionen som bäst jobbar mot en homogen inre marknad. Aktiespararna utesluter inte ett alternativ där all övervakning centraliseras på EU-nivå, men medger att en sådan väg kantas av politiska, byråkratiska och tekniska hinder.

– Det du definierar i EU-lagstiftningen som börs är en organisation som har rätten att godkänna bolag för notering, en reglerad marknad. Jag tror att man kan argumentera för att det kan vara fördelaktigt att detta samordnas inom EU och att listningsfunktionen ligger centralt, kommenterar Leif Vindevåg, börsveteranen som numera jobbar för Aktiespararna.