Scanpix
Det är en märklig historia som nu rullas upp där vissa kunder i Panaxia tycks gynnas framför andra. Konkursförvaltaren Mikael Kubu, vd för Ackordcentralen som har hand om Sparbankens del i Panaxiakonkursen, utreder om Sparbanken 1826 har begått något brott. Han utesluter inte stämning för att få tillbaka de 25 miljonerna.
– Jag kan förstå att kunder som har förlorat mycket pengar i konkursen är upprörda över bankens agerade, säger Mikael Kubu.
Panaxia begärdes i konkurs den 5 september. På morgonen den 4 september, klockan 07.45, agerar Sparbanken 1826. Man fryser Panaxias klientkonto. Men inte nog med det – man ser också till att de pengar som fortsätter att strömma in från Panaxias kunder går in på ett eget konto. Därefter läggar man beslag på de pengarna, drygt 25 miljoner. Allt enligt Konkursbouppteckningen, som lämnades in till Solna Tingsrätt på tisdagsmorgonen.
Bakgrunden är att Sparbanken, med vd Bo Bengtsson och ordförande Lennart Ohlstenius, har haft ett antal kunder som också varit kunder i Panaxia. När konkursen har närmat sig har banken lånat ut pengar till de här kunderna så att de inte ska drabbas när allt kraschar.
• LÄS MER: Panaxia-konkursens offer
• LÄS MER: Panaxias kunder riskerar konkurs
Men det innebär också att den skånska banken anser sig ha en fordran på Panaxia. Den fordran kvittar banken alltså 24 timmar innan konkursen genom att ta in de 25 miljoner kronorna.
– Jag tycker det här är moraliskt helt förkastligt. Man skyddar sina egna intressen på ett sätt som är väldigt komprometterande för Sparbanken 1826, säger Robert Dimmlich, vd för branschorganisationen Svensk Bensinhandel, vars medlemmar är hårt drabbade. Många bensinmackar kämpar just nu för sin överlevnad efter att ha förlorat mycket pengar i konkursen.
– Det här är extra allvarligt eftersom Sparbanken 1826 var storägare i Panaxia och har ett särskilt ansvar att agera föredömligt, säger Robert Dimmlich.
Konkursförvaltaren Mikael Kubu utreder nu exakt hur rättsläget ser ut, i vanligt ordning är det komplicerat.
– Vi kommer självklart gå till botten med det här. Det här handlar om hur en fordringsägare har tillvaratagit sina kunders intressen på de andra kundernas bekostnad. Om det är ett brott eller inte återstår att se.
QUIZ: Vilken koll har du på kända konkurser?
Sparbanken 1826 försvarar sitt agerande.
– Vi har tagit hjälp av extern juridisk hjälp och vi är fullständigt trygga i att vi har gjort rätt, säger en pressad Bo Bengtsson, vd för Sparbanken 1826.
Ska banken gynna sina egna intressen på bekostnad av Panaxias övriga kunder?
– Vid det här tillfället på morgonen den 4:e september agerar vi på ett sätt som en bank ska agera. Jag tror inte att konkursförvaltare har sagt att vi har begått något fel.
Men ni har tagit 25 miljoner som fanns på kontot den dagen?
– Nej, vi har med stöd av ett omfattande avtalspaket säkrat upp de medel som är våra. Vi har inte tagit något, säger Bo Bengtsson.
Konkursen i Panaxia är unik. Aldrig tidigare har ett kontanthanteringsföretag havererat på det här sättet i Sverige. Totalt 646 miljoner kronor saknas i konkursen. Ekobrottsmyndigheten har inlett för en förundersökning om misstänkt förskingring.











