Avkastningen på eget kapital uppgick till 15 procent i snitt under 2010, samma som året före. Det är dubbelt så mycket som samtliga företag i det privata näringslivet, enligt siffror från SCB.

De privata välfärdsföretagen har även välfyllda kassor. Både soliditet och likviditet låg över genomsnittet för samtliga företag.

SCB-statistiken visar också att kommuners och landstings köp av utbildning, omsorg och vård ökat mellan 2009 och 2010 med åtta miljarder till 65 miljarder kronor.

Kommunerna köpte utbildning från privata företag för 20 miljarder, en ökning med två miljarder, och vård och omsorg för 24 miljarder, en ökning med tre miljarder.

Landstingen köpte sjuk- och hälsovårdstjänster från privata företag för 21 miljarder 2010, en ökning med tre miljarder från året innan.

Av kommunernas och landstingens bruttokostnad för vård, skola och omsorg gick 12 procent till köp av tjänster från privata företag, stiftelser och organisationer år 2010, vilket kan jämföras med 11 procent året innan.

Skillnaderna är dock stora mellan olika delar av landet. I toppen låg kommuner och landstinget i Stockholms län med 21 procent år 2010. I Dalarnas, Kalmars och Norrbottens län låg andelen på fyra procent år 2010.