Många bolag gör bra vinster, men det går ännu bättre för deras chefer. Det visar en undersökning som konsultfirman Hay Group gjort för den amerikanska affärstidningen Wall Street Journal.
Hay Group gick igenom 50 företag som har en omsättning på minst 4 miljarder dollar (26 miljarder kronor) om året. Cheferna på de bolagen drog tillsammans in bonusar på drygt 800 miljoner kronor. Det är en kraftig uppgång från de 530 miljoner kronor cheferna fick i bonus året före.
Tittar man i stället på medianvärdet, för att se vad den chef som ligger mitt i skalan tjänar, handlar det om en uppgång på 30 procent, den största uppgången på åtminstone tre år. Det kan jämföras med att medianvärdet för företagens nettovinster samtidigt steg med 19 procent.
Att bonusarna ökat förklaras bland annat just med att företagens vinster gått upp. I några industrier som tidigare pressats hårt, som bilbranschen, har resultatförbättringen varit kraftig.
Bland vinnarna den här gången finns bland andra chefen för kaffebarkedjan Starbucks, Howard Schultz, som vänt tillbaka efter en tuff period. En annan bonusvinnare är Jeffrey Immelt, koncernchefen för industrikonglomeratet General Electric, som fick fyra miljoner dollar i bonus kontant.



