Borg talade om att ”en dimma” lagt sig över återhämtningen, och konstaterade att utvecklingen i USA och osäkerheten i Grekland påverkat den svenska konsumtionen.

Samtidigt går Sverige mot ett överskott på 4 procent, vilket gör att det finns möjlighet att förstärka politiken och överväga jobbstimulerande åtgärder, sade Borg.

Några punkter som nämns är att stärka arbetsutbudet och företagsklimatet, satsningar på utbildning och stärkt välfärd.

Enligt finansministern kan en stor del av reformambitionerna i valmanifestet genomföras under 2012 och 2013. Men vad som kommer avgörs först i augusti. Då kommer också besked om det femte jobbskatteavdraget, men Borg pekar i sitt underlag på att jobbskatteavdrag stärker drivkrafterna till arbete och gör arbete mer lönsamt. Fler söker sig till arbetsmarknaden. Det blir lättare för företag att få tag på personal, och arbetskraftskostnaderna ökar inte lika snabbt. Företag utlyser fler vakanser, samtidigt som räntan hålls nere på grund av minskat inflationstryck, och sysselsättningen ökar.