När Riksbanken i veckan sänkte styrräntan till 1,75 procent svarade bankerna med att säga: nej vi sänker inte. Bankerna hänvisar till sin dyra upplåning.

Störst gap till reporäntan har Handelsbanken just nu. Den 25 november höjde Handelsbankens bolåneinstitut sin korta ränta till 4,64 procent, bara för några dagar sedan höjdes den ytterligare, till 4,89 procent, skriver Dagens Industri.

Skillnaden mellan styrräntan och SHB:s ränta är alltså 3,14 procentenheter. Det kan jämföras med normalläget för några år sedan då den korta räntan brukade ligga 1 procentenhet över styrräntan.

Att SHB:s kunder får betala 0,27 procentenheter mer än konkurrentens SEB:s kunder är inget som bekymrar Stadshypoteks vd Per Beckman. Till statliga SBAB är skillnaden hela 0,44 procentenheter.

Han påpekar att listpriset inte är det samma som kundens faktiska pris, det vill säga att man kan få rabatter. Sedan har Stadshypotek, som idag har 25 procent av bolånemarknaden, ingen strategi att ta marknadsandelar.

- Vi har ingen uttalad strategi att ta vissa marknadsandelar, säger Per Beckman till Di.