Dow Jones industriindex stängde oförändrat medan Nasdaqs kompositindex ökade 0,4 procent.
Blandat på Wall Street
New York-börserna inledde måndagen nedåt men återhämtade sig mot slutet av dagen. En rad storbolag har redovisat vinster som har slagit marknadens förväntningar. På måndagen var det amerikanska Caterpillar, världen största tillverkare av schaktmaskiner och traktorer, som presenterade en mycket stark kvartalsrapport. Samtidigt sänkte bolaget sin prognos för 2012, vilket påverkade börshumöret något.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv










