Riksbankens räntesänkning i dag måste få genomslag i bankernas utlåningsräntor de närmaste dagarna. Det budskapet levererade finansminister vid en pressträff efter dagens regeringssammanträde.
– Det är för företag och hushåll detta görs – inte för att bankerna ska vara där och talla i godisskålen, sade han.
Anders Borg var nöjd med sänkningen, även om han som vanligt inte ville recensera storleken på den. Hur mycket bankerna borde sänka sina räntor ville Borg inte säga, men han sade samtidigt:
– Men får man en sådan här stor räntesänkning så är det naturligt att räntorna kommer ned väl under 4 procent.
Finansministern menar att det är för tidigt att utpeka riksbankens kraftiga räntesänkning som en vändning för ekonomin.
– Sänkningen lägger en grund. Och det är naturligtvis bra. Men det centrala är att den nu måste få genomslag i kreditgivningen. Det finns ingen ursäkt för bankerna att inte nu se till att börjar röra sig.








