Sommarens skärrade börs visar ett välkänt mönster: investerare är extremt nervösa och vartenda litet andetag som antyder något negativt kan utlösa enorma kursfall. Samma klimat rådde för över ett år sedan, i maj 2010, när Greklandskrisen kulminerade. Börsen skakade rejält och för den som spekulerade vilt på aktiemarknaden kunde det betyda möjligheter att tjäna stora pengar – men också förlora.

HQ Bank var en av aktörerna som blev en stor förlorare. Samma kvartal smällde det i Investors tradingportfölj. Wallenbergarnas maktbolag gjorde en tradingförlust på nära 230 miljoner kronor. Det framkom först vid presentationen av kvartalsrapporten i juli ifjol, men drunknade i sommarrapporteringen när fokus istället låg på HQ:s trading. Tidigare i år meddelade Investor att verksamheten till största del har avvecklats.

När volatiliteten, det vill säga kraftiga svängningar, nu är tillbaka på börsen har garanterat mycket hänt i bankernas egenhandel. Frågan är bara vad. Det är få saker som är så hemligstämplade som bankernas egenhandel. Risker, strategier, omsättningar och – i de flesta fall – storleken på portföljerna är omöjliga att se för den som inte släpps in i handlarrummen. Och där är få välkomna.

Just att handla i egen bok är något som bankerna helst talar tyst om. Bland de fyra storbankerna har två, Handelsbanken och SEB, helt förnekat all egenhandel. När SvD Näringsliv för en tid sedan skrev om förnekandet strömmade det in tips från nuvarande och tidigare anställda på de nämnda bankerna, och andra med insyn på marknaden, som menade att även dessa banker handlade för egen del.

Frågan är inte främst om bankernas chefer blåljuger eller är förda bakom ljuset, snarare är det definitionen av egenhandeln som kan variera. Den mest spekulativa handeln, som till exempel HQ och Carnegie en gång sysslade med, kan vi anta att storbankerna inte ägnar sig åt – även om det är svårt att kontrollera. Men att de också tar egna positioner råder det inga tvivel om.

Alla banker måste handla själva för att lösa sitt uppdrag som mellanled och möjliggöra stora transaktioner för sina kunder. Och att handla innebär alltid risker. Alla tar inte några längre positioner, men mycket risk kan tas under en dag. Och under en enskild dag har mycket kunnat hända de senaste veckorna.

I bankernas årsredovisningar är det omöjligt att särskilja vad som är ”market making”, det vill säga se till att det finns omsättning i marknaden för kunderna, och vad som är ett rent positionstagande för egen del.

Nordea är den enda storbank som tydligt redovisar det som betraktas som ren egenhandel, vilket görs under rubriken Group Treasury. Där framgår att bolaget tappade rejält på sin tradingverksamhet under 2011 års andra kvartal. Resultatet på 3 miljoner euro kan jämföras med 67 miljoner euro kvartalet före. Portföljen har ett totalt värde på över 50 miljoner euro, vilket gör att extremt små rörelser kan få stor påverkan på resultatet.

Med andra ord lär mycket ha hänt under den senaste tidens börsturbulens, där de dagliga rörelserna varit allt annat än små. Och det gäller med stor sannolikhet även de banker som inte redovisar värdet på sina portföljer. Stora tradingförluster kan visserligen ske en dag för att sedan döljas genom en vinst dagen efter. Men de kraftiga börsfall vi har sett den senaste tiden, med fall på över 6 procent på en dag, lär få av bankernas handlare ha kunnat förutspå. Om några veckor, när tredje kvartalen presenteras, vet vi hur illa bankerna kan ha drabbats.