De har bokat konferensutrymmen och satt sig för att dra upp de första riktlinjerna för hur avvecklingen ska utföras.

Saabs styrelse och vd Jan-Åke Jonsson har därmed ingen ledningsfunktion längre i företaget.

Jan-Åke Jonsson var för övrigt inte ens på företaget på onsdagen.


Huruvida likvidatorerna kommer att ha några möten med den gamla ledningen är oklart.

– Från fackligt håll kommer vi i alla fall inte att söka upp dem och kräva något möte. Ju längre tid det går utan att vi hör av dem, desto bättre är det för då kanske förhandlingsläget är sådant att de inte får några direktiv av ägarna, säger IF Metallordföranden på Saab i Trollhättan, Paul Åkerlund, till TT.


Han betonar att likvidatorerna ”ska ha jävligt klart för sig” att de inte kan sätta i gång någonting utan att följa de arbetsrättsliga reglerna.

– För de gäller här fortfarande.

Är ni rädda för varsel ganska omgående?

– Det beror på hur förhandlingarna mellan spekulanterna och GM går, men det är klart att börjar de avveckla här så kommer ju varsel.

Kan de komma snabbt?

– Ja, det kan de, fast förhoppningsvis får likvidatorerna anvisningar om att vila lite på hanen.


Dagen efter den mångtusenhövdade manifestationen utanför Saab-fabriken fortsatte sympatiyttringarna att strömma in till Trollhättan på onsdagen.

– Det kommer e-post, brev och telefonsamtal från hela Sverige men också från flera andra länder, säger Annika Johansson i fackklubbarnas reception i Trollhättan.

Inläggen kommer från såväl privatpersoner som från syskonklubbar som exempelvis Volvo PV.

– Engagemanget är otroligt, säger Paul Åkerlund.

– Det är fascinerande att lilla Saab kan skapa allt detta och jag tror inte att GM:s representanter är alldeles nöjda för de får ju prata alldeles för mycket Saab på mässan i Detroit.


Själv ägnade Paul Åkerlund en stund på onsdagsförmiddagen åt att surfa på internationella sajter och kunde bland annat se hur ett 30-tal Saabar bildade en karavan i Shanghai i en av många yttringar från Saab-entusiaster.

– Det känns som hela världen är med oss.