Tredje AP-fondens stora satsning på riskkapitalfonder börjar bli problematisk. Vd Kerstin Hessius har investerat i särklass mest av de fyra stora AP-fonderna i onoterade aktier. Vid årsskiftet var innehavet värt 10,8 miljarder kronor. Det är 6 procent av fondens totala tillgångar.

Det innebär att fonden inte bara bryter de placeringsregler som finns utan även mot kapitel fyra i Lagen om allmänna pensionsfonder, där reglerna finns uppställda. Tredje AP-fonden är medveten om situationen och tog i höstas kontakt med finansdepartementet för att informera dem.

–Vi anser inte att vi bryter mot AP-fondslagen. Vi överskrider visserligen maxgränsen för onoterade aktier men lagen säger också att fonden i det läget ska avveckla den överskjutande delen vid en tidpunkt då fonden inte gör någon förlust på försäljningen, säger Christina Kusoffsky Hillesöy, informationschef på Tredje AP-fonden.

Hon poängterar att situationen inte beror på att fonden har investerat i stor skala i onoterade aktier under 2008. Det handlar i första hand om att fondens totala förmögenhet har rasat i värde snabbare än riskkapitalinvesteringarna. Det gör att andelen i riskkapital har ökat relativt sett.

Men trots intentionen att sälja kan läget ändå förvärras för Tredje AP-fonden. Man talar i de här sammanhangen om investeringsåtaganden och faktiska investeringar. De faktiska investeringarna är de som är värda 10,8 miljarder kronor. Men utöver det har fonden även åtaganden om att investera ytterligare 8 miljarder kronor. Åtagandena är inget Tredje AP-fonden kan annullera.

–Investeringsåtagandena gäller under flera år. Vi vet inte om någon fond kommer att kalla in mer pengar under 2009, säger Christina Kusoffsky Hillesöy.

De statliga AP-fonderna har totalt investerat närmare 20 miljarder kronor i riskkapitalfonder.