– Vi kan bekräfta att vi fick in en ansökan från Vladimir Antonov i går (tisdag) kväll, men kan på grund av affärssekretess inte säga vad ansökan innehåller, säger Daniel Barr, projektledare för Saab hos Riksgälden, till TTELA.

Även Vladimir Antonov bekräftar helt kort att han lämnat in en ansökan. Tidigare har han förklarat att han vill gå in med kapital på mellan 440–620 miljoner kronor, så att Saab och dess moderbolag Spyker Cars N.V. kan få ett bättre buffertkapital. Pengar som alltså kan användas när man får problem med likvida medel.


Riksgälden ska behandla ansökan och lämna ett yttrande till regeringen. Regeringen fattar sedan beslut i frågan. Riksgälden kommenterar inte ansökan utöver bekräftan att den kommit in.

I Spyker Cars bokslut som presenterades i fredags framgår det att kassaflödet minskade snabbare än väntat i slutet av 2010 bland annat på grund av lägre säljvolymer och stora investeringar.

Bolaget hade vid utgången av 2010 ett negativt eget kapital och ett arbetande kapital på 220 miljoner euro, motsvarande nästan 2 miljarder kronor.


Bakom ansökan till Riksgälden om delägarskap i Saab står Vladimir Antonovs bankgrupp Convers Group. Oleg Sukhorukov, vice vd på Convers Group, vill inte ge några ytterligare kommentarer.

Men han berättar att Antonov tänker köra ett Saabrally till. Då handlar det inte om att övertyga Riksgälden och EIB om att få kliva in som ägare, utan om att ratta en Saab rätt på de svenska vägarna.


De båda tänker nämligen även i år ställa upp i det klassiska Midnattssolsrallyt i mitten av juli. Starten går i Västerås. I fjol tävlade Vladimir Antonov i en Saab 99 Turbo av 1978 års modell. Nu hoppas han tävla i en Saab och också vara delägare i bolaget.

I den nyutkomna boken Cirkus Muller av TV 4-journalisten Jens B Nordström säger Antonov att det i själva verket var han som kom med idén att köpa Saab Automobile och frågade Victor Muller om de skulle göra ett försök. Han hade fallit för märket sedan han haft en 9000 Aero i mitten på 1990-talet.