Gårdagens förlösande besked innebär i sak att förhandlingarna nu endast förs mellan just de parterna och att man överens om att göra sitt bästa för att affären ska gå i lås.

Även om sannolikheten för att Volvo är ett kinesiskt ägt bolag inom ett halvår är mycket stor, kan man komma ihåg att många, ännu större, företagsköp har avbrutits trots att förhandlingarna i stort sett varit klara. Fords finanschef Lewis Booth uttryckte det mycket exakt när han igår konstaterade att djävulen finns i detaljerna.

En av de detaljerna är pengarna. Geely har redovisat sina tillgångar för Ford, annars hade man aldrig kommit så här långt, men så länge som inget är påskrivet och klart har andra budgivare chans att lägga konkurrerande bud. Det svenska Konsortium Jakob, och som bland annat har Volvos ingenjörer bakom sig, har deklarerat att man tänker komma med ett bud till helgen. Om det också gäller det andra konsortiet, kallat Crown, är fortfarande oklart.


Att Geely och Ford ändå kommit så här långt innebär att parterna redan känt på varandra och redan klarat ut de stora linjerna. Antagligen har man redan löst de trixiga immaterialrättsliga frågorna som vem som äger patenten och designen i Volvos bilar och som Volvo till stor del delar med Fords motsvarande modeller. I det sammanhanget kan det vara värt att påminna om att en stor del av utvecklingen av en ny bilmodell görs av underleverantörer, alltifrån jätteföretag som Bosch som utvecklar el- och elektroniksystem till småföretag som designar inredningsdetaljer eller mekaniska komponenter. Alla sådana avtal måste vara förhandlade innan det kan bli tal om att affären är i hamn.

I gårdagens alla uttalanden finns inget kontroversiellt. Tvärtom är samtliga, om inte odelat positiva, så åtminstone neutrala till affären och Geely som köpare. Geely är noga med att understryka de svenska rötterna, styrkan i varumärket, Volvobilarnas kvalitet och att inget kommer att ändras med Geely som ny ägare. Så måste de säga eftersom de annars kan reta upp de anställda, underleverantörerna, den svenska regeringen eller de många återförsäljarna runt om världen. Som sagt, djävulen finns i detaljerna.


Den dyrbaraste tillgången i Volvo Personvagnar, och som Geely sannolikt fått betala mest för, är namnet och varumärket Volvo. När Volvos Personbilsdivision för tio år sedan såldes till Ford bildades ett speciellt bolag, Volvo Trademark Holding, som har till uppgift att förvalta och skydda Volvos varumärke. Bolaget ägs gemensamt av det svenska AB Volvo och Ford Motor Company.

Även om AB Volvo rimligen inte kan ha några synpunkter på vem som äger Volvo PV, kan man ändå räkna med att man är på sin vakt för att varumärket inte tunnas ut eller hamnar på produkter som har så dålig kvalitet att det också skadar ryktet för AB Volvos lastbilar eller entreprenadmaskiner.