Över 1 600 personer från 120 olika nationaliteter samlas för invigningen av forumet Rework the World i Leksand idag. Tanken är att de kommande fyra dagarna ska erbjuda en mötesplats för unga och gamla, entreprenörer, politiska ledare, samhälle och afärsliv, som tillsammans ska diskutera och lära av varandra om hur 1 miljard nya, hållbara jobb ska kunna skapas i världen.

– Vi tar naturligtvis inte på oss att skapa alla de här jobben, men vi ser hur vissa delar av samhället rör sig fort i en ekonomiskt och socialt hållbar riktning, medan de som har makten inte riktigt hänger med. De här två världarna vill vi se mötas, säger Carl Mossfeldt, som är vice vd på Tällberg Foundation.

Tällberg Foundation arrangerar Rework tillsammans med YES Inc, en internationell organisation med fokus på ungdomar, entreprenörskap och hållbarhet. På deltagarlistan syns namn som Elinor Ostrom, som ifjol tilldelades Nobelpriset i ekonomi, och Irlands före detta president Mary Robinson, men också mängder av unga entreprenörer.

Tanken är att diskussionen ska ta avstamp i ett 100-tal utvalda projekt från hela världen, som ses som viktiga exempel på hur ekologiskt, socialt och ekonomiskt hållbara jobb ska kunna skapas. På forumet ska de få en chans att möta investerare, men även beslutsfattare som kan lära sig av problemen som initiativtagarna möter i sin vardag.

– Utvecklingsfrågan diskuteras väldigt ofta på en akademisk nivå och är sällan konkret. Vi vill diskutera vad problemen är på marken. Vad krävs för att 100 personer ska kunna anställas i en kolbrikettsfabrik i Nairobi? Hur distribuerar man effektivt energisnåla ugnar till den indiska landsbygden? Den här gången får makten lyssna på gräsrotsnivån, det är ju där som jobben skapas, säger Carl Mossfeldt.

För att gynna samtal framför föreläsning bjuder de fyra dagarna på relativt få tal, men desto fler workshops. Bakom namnet Rework the World ligger visionen om en annan – omarbetad – värld. Problemen med utanförskap, arbetslöshet och miljöförstöring, är mer än tillfälliga.

– Vår ekonomi är uppbyggd för att med ett minimum arbetskraft generera maximalt kapital. Det skapar inte meningsfull sysselsättning och det skapar starka påfrestningar på naturen. Vi måste börja tänka nytt: Hur ska vi bygga en hållbar ekonomi där alla får en meningsfull uppgift? frågar sig Carl Mossfeldt.

Han hoppas på diskussioner som lyfts en nivå högre än till att bara handla om ett par procents högre eller lägre a-kassa.

– Vi är i ett skede där det finns en sprudlande entusiasm i världen. Den kan smälla av på ett positivt eller på ett negativt sätt. Här vill vi ge kraft åt det positiva.