Annons
X
Annons
X

Mattsson har många blickar på sig

Sofia Mattsson har pressen på sig att lyckas när hon kliver ut på brottningsmattan i dag.

Av TT

Inte bara för att det är OS.

Även för att visa att det var rätt beslut att peta Ida-Theres Nerell.

En av anledningarna till att förbundskapten Fariborz Besarati valde att ta ut Mattsson till OS var att han ansåg att hon hade bättre chans mot japanskan Saori Yoshida, om de skulle ställas mot varandra i turneringen.

Annons
X

– Vi har kanske inte haft rätt taktik mot japanskan tidigare, nu har vi andra tankar, säger Besarati.

Japanskan, 55-kilosklassens dominant, hade 58 raka segermatcher innan hon överraskande förlorade mot ryskan Valerija Zjolobova i maj.

– Ryskan visade att det går att slå henne, säger Sofia Mattsson, som i sin tur slog ryskan i Klippan i våras.

Stäng

SvD:s NYHETSBREV – dagens viktigaste nyheter direkt i mejlkorgen

    Anmäl dig här kundservice.svd.se

    Lottningen gör att både Zjobolova och Saori måste besegras om Mattsson ens ska nå final. Om svenskan vinner de inledande två matcherna (första matchen går mot Byambatseren Sundev från Mongoliet vid 14-tiden) väntar troligen ryskan i kvartsfinal och japanskan i semifinal.

    Även Jenny Fransson har sin dag på brottningsmattan hon tävlar i 67 kg.

    Sofia Paldanius paddlar final i K1 500 meter, men kanotisten tog sig vidare till finalen på tid och spås ha små medaljmöjligheter. Samma sak gäller dressyrduo Patrik Kittel och Tinne Vilhelmsson-Silfvén där küren avgörs och de individuella medaljerna ska delas ut.

    På Olympiastadion ska både Emma Green Tregaro och Ebba Jungmark hoppa höjdkval på morgonen, kvällens höjdpunkt är herrarnas 200 meter där Usain Bolt är ute efter sitt andra OS-guld i London - och kanske sitt eget världsrekord.

    Dagsprogrammet:

    09.30 Landhockey, herrar, match om nionde plats

    10.00 Friidrott, herrar, tiokamp, 110 m häck

    10.00 Taekwondo, damer, 57 kg, första omg

    10.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, första omg

    10.30 Friidrott, damer, höjd, kval

    Sv delt: Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark.

    10.30 Kanot, herrar, C2, 1 000 m, final

    OS 2008: 1) Andrej och Aliaksander Bahdanovitj, Vitryssland, 2) Christian Gille/Tomasz Wylenzek, Tyskland, 3) György Kozmann/Tamas Kiss, Ungern.

    10.48 Kanot, herrar, K4, 1 000 m, final

    OS 2008: 1) Vitryssland, 2) Slovakien, 3) Tyskland.

    10.55 Friidrott, herrar, tiokamp, diskus

    11.00 Simhopp, damer, höga hopp, semifinal

    11.08 Kanot, damer, K1, 500 m, final

    Sv delt: Sofia Paldanius.

    OS 2008: 1) Inna Osypenko-Radomska, Ukraina, 2) Josefa Idem, Italien, 3) Katrin Wagner-Augustin, Tyskland...Sofia Paldanius, ut i semi.

    11.35 Kanot, damer, K2, 500 m, final

    Sv delt: Karin Johansson/Josefin Nordlöw (B-final).

    OS 2008: 1) Katalin Kovacs/Natasa Janics, Ungern, 2) Beata Mikolajczyk/Aneta Konieczna, Polen, 3) Marie Delattre/Anne-Laure Viard, Frankrike.

    12.30 Landhockey, herrar, match om sjunde plats

    12.35 Friidrott, herrar, 4x400 m, försöksheat

    13.00 Rytmgymnastik, damer, individuellt, kval, första rotationen

    13.00 Segling, damer, elliott, utslagssegl

    13.00 Simning, damer, öppet vatten, 10 km

    OS 2008: 1) Larisa Iltjenko, Ryssland, 2) Keri-Anne Payne, Storbritannien, 3) Cassandra Patten, Storbritannien...18) Eva Berglund

    13.30 Ridsport, dressyr, GP, final

    Sv delt: Patrik Kittel/Scandic och Tinne Vilhelmsson-Silfvén/Don Auriello.

    OS 2008: 1) Anky van Grunsven/Salinero, Nederländerna, 2) Isabell Werth/Satchmo, Tyskland, 3) Heike Kemmer/Bonaparte, Tyskland...10) Jan Brink/Briar, 12 Tinne Vilhelmsson-Silfvén/Solos Carex

    13.55 Friidrott, herrar, tiokamp, stav

    14.00 Segling, herrar, 470, medaljsegl

    Sv delt: Anton Dahlberg/Sebastian Östling.

    OS 2008: 1) Nathan Wilmot/Malcolm Page, Australien, 2) Joe Glanfield/Nick Rogers, Storbritannien, 3) Olivier Bausset/Nicolas Charbonnier, Frankrike...15) Anton Dahlberg/Sebastian Östling

    14.00 Fotboll, damer, bronsmatch: Kanada-Frankrike. (Coventry)

    14.00 Brottning, damer, fristil, 55 kg, kval

    Sv delt: Sofia Mattsson-Byambatseren Sundev, Mogoliet.

    14.00 Brottning, damer, fristil, 72 kg, kval

    Sv delt: Jenny Fransson-Ali Sue Bernard, USA

    14.18 Rytmgymnastik, damer, individuellt, kval, andra rotationen

    14.25 Brottning, damer, fristil, 55 kg, första omg

    Sv delt: ev Sofia Mattsson.

    14.25 Brottning, damer, fristil, 72 kg, första omg

    Sv delt: ev Jenny Fransson.

    15.25 Brottning, damer, fristil, 55 kg, kvartsfinal

    Sv delt: ev Sofia Mattsson.

    15.25 Brottning, damer, fristil, 72 kg, kvartsfinal

    Sv delt: ev Jenny Fransson.

    15.30 Vattenpolo, damer, match om sjunde plats

    15.50 Rytmgymnastik, damer, lagtävl, kval, första rotationen

    16.50 Vattenpolo, damer, match om femte plats

    16.00 Cykel, herrar, BMX, kvartsfinal

    16.00 Konstsim, damer, lag, tekniska rutinen

    16.00 Volleyboll, damer, semifinal: Sydkorea-USA.

    16.00 Taekwondo, damer, 57 kg, kvartsfinal

    16.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, kvartsfinal

    16.30 Landhockey, herrar, semifinal: Australien-Tyskland.

    17.30 Boxning, damer, 51 kg, final

    OS 2008: ej med i OS.

    17.45 Boxning, damer, 60 kg, final

    OS 2008: ej med i OS.

    18.00 Taekwondo, damer, 57 kg, semifinal

    18.00 Basket, damer, semifinal: Australien-USA.

    18.00 Handboll, damer, semifinal: Norge-Sydkorea.

    18.15 Boxning, damer, 75 kg, final

    OS 2008: ej med i OS.

    18.15 Brottning, damer, fristil, 55 kg, återkval

    Sv delt: ev Sofia Mattsson.

    18.15 Brottning, damer, fristil, 72 kg, återkval

    Sv delt: ev Jenny Fransson.

    18.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, semifinal

    18.45 Brottning, damer, fristil, 55 kg, bronsmatcher

    Sv delt: ev Sofia Mattsson.

    19.35 Brottning, damer, fristil, 55 kg, final

    Sv delt: ev Sofia Mattsson.

    OS 2008: 1) Saori Yoshida, Japan, 2) Xu Li, Kina, 3) Tonja Verbeek, Kanada och Jackeline Renteria, Colombia...5) Ida-Theres Nerell

    19.30 Friidrott, herrar, tiokamp, spjut

    19.40 Vattenpolo, damer, bronsmatch: Australien-Ungern.

    20.00 Beachvolley, herrar, bronsmatch.

    20.00 Simhopp, damer, höga hopp, final

    OS 2008: 1) Chen Ruolin, Kina, 2) Emelie Heymans, Kanada, 3) Wang Xin, Kina...12) Elina Eggers

    20.10 Brottning, damer, fristil, 72 kg, bronsmatcher

    Sv delt: ev Jenny Fransson.

    20.20 Friidrott, herrar, tresteg, final

    OS 2008: 1) Nelson Evora, Portugal, 2) Phillips Idowu, Storbritannien, 3) Leevan Sands, Bahamas.

    V-rek: 18,29 (Jonathan Edwards, Storbritannien 1995)

    Sv rek: 17,79 (Christian Olsson 2004)

    20.30 Brottning, damer, fristil, 72 kg, final

    Sv delt: ev Jenny Fransson.

    OS 2008: 1) Wang Jiao, Kina, 2) Stanka Zlateva, Bulgarien, 3) Kyoko Hamaguchi, Japan och Agnieska Wieszczek, Polen...9) Jenny Fransson, Sverige.

    20.30 Friidrott, damer, 800 m, semifinal

    20.30 Volleyboll, damer, semifinal: Brasilien-Japan

    20.30 Taekwondo, damer, 57 kg, återkval

    20.30 Taekwondo, herrar, 68 kg, återkval

    20.45 Fotboll, damer, final: USA-Japan (Wembley)

    21.00 Friidrott, herrar, 800 m, final

    OS 2008: 1) Wilfred Bungei, Kenya, 2) Ismail Ahmed Ismail, Sudan, 3) Alfred Kirwa Yego, Kenya.

    V-rek: 1.41,01 (David Rudisha, Kenya 2010)

    Sv rek: 1,45,45 (Rizak Dirshe 2003)

    21.00 Vattenpolo, damer, final: USA-Spanien

    21.00 Landhockey, herrar, semifinal: Nederländerna-Storbritannien.

    21.00 Taekwondo, damer, 57 kg, bronsmatch

    21.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, bronsmatch

    21.20 Friidrott, herrar, 4x100 m, försöksheat

    21.30 Handboll, damer, semifinal: Spanien-Montenegro

    21.55 Friidrott, herrar, 200 m, final

    OS 2008: 1) Usain Bolt, Jamaica, 2) Shawn Crawford, USA, 3) Walter Dix, USA.

    V-rek: 19,19 (Bolt 1009)

    Sv rek: 20,30 (Johan Wissman 2007)

    22.00 Friidrott, damer, spjut, final

    OS 2008: 1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 2) Maria Abakumova, Ryssland, 3) Christina Obergföll, Tyskland.

    V-rek: 71,70 (Spotakova 2008)

    Sv rek: 61,40 (Sofi Flinck 2012)

    22.00 Basket, damer, semifinal: Ryssland-Frankrike

    22.00 Beachvolley, herrar, final

    OS 2008: 1) Todd Rodgers/Phil Dalhausser, USA, 2) Fabio Luiz Magalhaes/Marcio Araujo, Brasilien, 3) Julius Brink/Jonas Reckermann, Tyskland...Stefan Gunnarsson/Hannes Brinkborg utsl i gruppspelet.

    22.20 Friidrott, herrar, tiokamp, 1 500 m

    OS 2008: 1) Bryan Clay, USA, 2) Andrej Krautjenko, Vitryssland, 3) Leonel Suarez, Kuba.

    V-rek: 9 039 poäng (Asthon Eaton 2012)

    Sv rek: 8 406 (Nicklas Wiberg 2009)

    23.15 Taekwondo, damer, 57 kg, final

    OS 2008: 1) Lim Su-Jeong, Sydkorea, 2) Azize Tanrikulu, Turkiet, 3) Diana Lopez, USA och Martina Zubcic, Kroatien.

    23.30 Taekwondo, herrar, 68 kg, final

    OS 2008: 1) Son Tae-Jin, Sydkorea, 2) Mark Lopez, USA, 3) Servet Tazegül, Turkiet och Sung Yun-Ci, Taiwan.

    London TT:s utsände

    Annons
    Annons
    X
    Annons
    X
    Annons
    X