Proverna från Livsmedelsverkets officiella kontroll blev klar på torsdagseftermiddagen. Alla de köttstycken som testats av verkets inspektörer för att dubbelkollas visade sig vara fläsk. Testerna som analyserats är hämtade från två partier som består av sammanlagt minst fem ton påstådd oxfilé.
Analysen av köttet som är märkt som oxfilé fortsätter för att klarlägga om det kan innehålla otillåtna ämnen.
- Ett intensivt arbete pågår nu med att spåra partier med felmärkt kött. Partier som hittas beläggs med saluförbud. Det är brottsligt att lura på konsumenterna oxfilé som i verkligheten är fläskkött, säger Louise Nyholm, statsinspektör vid Livsmedelsverket, i ett pressmeddelande.
Konsumenter som tror sig ha köpt falsk oxfilé ska enligt Livsmedelsverket vända sig till butiken där köttet köptes. Företag som tror sig ha felmärkt oxfilé ska vända sig till sin kontrollmyndighet.
Livsmedelsverket råder alla som har kött med samma etikett och datummärkning som på bilderna att inte äta köttet eftersom de än så länge inte vet vilka tillsatser som köttet kan ha färgats med.
Så här står det påde två etiketter som ska undvikas:
”FRYST OXFILE ARGENTINA”, ”Produktionsdag: 08.09.2011”, ”Bäst före datum: 08.09.2013”, Konsument kontakt: CKA Chark”.
”OXFILÈ fryst UNGERN”, ”Produktionsdag: 04.07.2012”, ”Bäst före: 04.07.2014”, ”Kundkontakt: HEAT AB”.
Hur mycket bluffkött som finns i omlopp är ännu inte klart. Livsmedelsverket utesluter inte att oxfilé med andra datummärkningar också kan vara fläsk.
– Det kan figurera andra produktionsdatum inom samma parti, det vet vi inte ännu. Nu gäller det att få bort det här köttet från marknaden, säger statsinspektör Pontus Elvingsson.
LÄS MER: Färgad fläskfilé såldes som oxfilé.
LÄS MER: Lång tid att spåra fuskkött.
LÄS ÄVEN: Svårt att döma köttfifflare









