Betyg: 2 av 6

BETYG: 2. Ingen kan klaga på läget. Nya Scandic Grand central med restaurangen Teaterbrasseriet ligger i en del av stan som länge saknat en mötesplats. Att det har funnits ett behov, det märks framför allt i den trevliga bardelen som ofta är full av folk.

Teaterbrasseriet vill ge en känsla av såväl Paris som New York. Vi gillar de stora fönstren mot Vasagatan och de runda borden med sköna soffor. Vi vill tycka om hela Grand central – men restaurangen gör det svårt.

Matutbudet är brasserieenkelt. Här finns såväl klassiska hotellrestaurangrätter som moderna anrättningar. Tyvärr är det snålt med löjrom både till toast Skagen och den gravade laxen, vars små och tunna skivor döljs under en hög av gröna blad.

Kokta rödbetor får vi med ost från gotländska Stafva. Rödbetorna med dressing serveras kalla och smakar egentligen ingenting men osten är distinkt och krämig med karaktär. Salladen med getost och valnötter serveras med dyblöta sallatsblad och dessutom knastrar det otäckt av grus i tänderna.

Det tar lång tid mellan rätterna och ibland känns det som om servitören vill vara någon annanstans. När vi ber om tips på vitt vin till fisken föreslår han lite på måfå ett rött. Vi påpekar att vi gärna vill dricka vitt vin och får svaret, ”det finns i vitt också”.

Varmrätterna har en olycklig benägenhet att sakna smak. Hjortinnanlår med kåldolmar fyllda med svamp och bacon kommer med en översaltad sås och en stabbig potatiskaka. Entrecôten med persiljesmör är av hygglig kvalitet men roquefortsalladen är menlös. Den lättrökta rödingen är torr och de stuvade majrovorna är sönderkokta. Det enda som är prisvärt är den ångkokta torsken som serveras med räkor, pepparrot och brynt smör.

Efterrätterna är inte mycket roligare. Marängsviss är glass, maräng och choklad serverade var för sig där bananen är bananglass. Äppelsorbeten har i princip redan smält i kolasåsen när den når bordet.

Teaterbrasseriet håller priser som vi stockholmare fått vänja oss vid. Men en huvudrätt för 250 kronor måste vara bra. När det finns så många krogar i stan som serverar vällagad mat för samma priser, då finns ingen anledning att återvända till Teaterbrasseriet. Ändå kommer vi göra det – snart, för vi hoppas att man ska börja ta sin restaurang på allvar