Rolfs kök lyckas kombinera en mysig kvarterkrogskänsla med mat som drar åt gourmethållet.
Foto: Vera Glemark
Betyg: 5 av 6
Det är himmelskt gott. Rolf köks konfiterade fläsksida är ett saftigt, väldoftande litet mästerverk. Köttbiten, som kokat länge (tio timmar) på låg värme i ankfett, serveras elegant med tunt knaperstekt svål, syrad vitkål och schalottenlök. Rolfs kök, ett stenkast från Tegnérlunden, hör till de där krogarna som sniffar på lyxnivån. Den välbevarade och numera skönt patinerade Jonas Bohlin och Thomas Sandell-inredningen från 1989 är intakt. Men maten – för att inte tala om den 450 viner långa vinlistan – har de senaste åren förskjutits åt gourmethållet. Det hindrar inte att känslan av varm kvarterskrog finns kvar. Den förstärks av en prickfri service som är både kunnig och tillmötesgående.
Havskräftssoppan som förrätt är mustig och serveras med små, små parmesanbröd. Lantterrinen är också god och den uttjatade cumberlandsåsen utbytt mot en ljuvligt mild dijonsenap. Krogguiden väljer även en blandning av spanska charkuterier till förrätt; lomo, chorizo och Pata negra. De sköljs ner med en kall, torr sherry. En rätt i tiden som mest handlar om att välja högklassiga råvaror, vilket man har gjort på Rolfs kök.
Här lagas inte bara läckert fläskkött, kockarna får även högsta betyg i konsten att tillreda en klassik huvudrätt: entrecôte med potatisgratäng, haricots verts och tryffelsmör.
Hälleflundra med färsk pasta, karljohanssvamp och kalvsky är en smakrik och lagom mättande anrättning. På toppen små skumklickar med fyllig svampsmak. Menyns mest udda inslag är kanske de rödvinsinkokta oxkinderna. Men råvaran är mer spännande än smaken – nötkött i vin helt enkelt, känt från många grytor. Konsistensen på det verkligen mörkokta, nästan sönderfallande (i positiv bemärkelse) köttet är ett plus.
Först till efterrätten kommer en plump i protokollet. Yoghurtglassen är trist och citrussorbeten är på tok för syrlig. Kanske god en het sommardag i en strut på en parkbänk, men inte på finkrogen i vintermörkret. Varm munk med romrussin och bananglass är däremot läcker och äppelpajen är en krämig njutning.
Rolfs kök levererar högklassig mat i skön miljö med en service som gnistrar. Och fläsksidan är en matupplevelse som biter sig fast.







