Betyg: 4 av 6

Det finns två restauranger i samma regi med namnet Indian garden i Stockholm. Den på Västgötagatan huserar efter renovering i en fräsch, smått anonym, lokal med god ventilation, vilket ej är att förakta.

Menyn bjuder på stor variation med inspiration från olika delar av Indien. Bredd är nyckelordet även vad gäller ekotänk – här serveras allt från de i miljösammanhang så utskällda jätteräkorna till rätter gjorda på enbart ekologiska grönsaker. Detta, och den stora restauranglokalen, får oss att fundera över vilka gäster man vill ha till Indian garden? Flera hundra kvadratmeter är möjligen effektivt som lunchrestaurang, men vem ska sitta i den mindre avdelningen som är avdelad med ett skynke?

På faten möter stora portioner. Tunn krispig papadam till förrätt serveras med tre matiga röror. Huvudrätterna – bland våra val till exempel mildare Kerala- rätten Kozhi Varta, grillad kyckling med fylld paprika, och kryddigare lamm Madrasi Biryani som serveras med saffransris – har genomgående distinkta och fina smaker. Grönsakerna skiljer ut sig och köttet har tydlig och god karaktär. Till efterätt är mangolassin gjord på svensk yoghurt snarare än på den indiska varianten, curd. Men det fungerar, liksom den hemgjorda glassen med pistage, rosenvatten och saffran som smakar himmelskt.

Tanken verkar vara att servera bra mat snarare än att allt ska smaka genuint indiskt. Servicenivån finner vi mer ojämn. En tisdagskväll räknas mynten i dagens kassa samtidigt som blommor vattnas alldeles intill ett av de få borden med gäster. En torsdag när det i stället är nästan fullsatt sker bemötandet med äkta värme – inte minst när ägaren Karim Rezaul går runt bland borden och ser till att allt är till belåtenhet.

Indian garden vill nå ut till en bred publik vilket inte alltid är så lyckat eftersom det lätt blir spretigt. Men den som tycker om välsmakande indisk mat till bra pris i en lokal där man slipper den förminskande kitschen och därmed billighetsstämpeln kan vi absolut rekommendera ett besök. Ändå tror vi att en mindre lokal och ett mer nischat upplägg med färre rätter hade gjort Indian garden mer sammanhållen och därmed populär veckans alla dagar.