Chèvre chaud – gratinerad getost

En riktigt klassisk förrätt, vilket inte är konstigt. Lätt att göra, svår att misslyckas med och garanterad supergod. Till receptet.

Georgisk kyckling med valnötssås

Georgisk kyckling med valnötssås

Dominika Peczynski: Min mamma, som kan en hel del om gamla Sovjet, har alltid sagt att Georgien är världens vackraste land. Till receptet.

Halloumi med paprikasallad och grillat pitabröd

Receptet och styling: Leila Lindholm och Peter Norman. Till receptet.

Rucolasallad med rostade valnötter och päron

Rucolasallad med rostade valnötter och päron

Så gör du denna underbara sallad. Till receptet av Art Smith.

Balsammarinerad biff

Festmat behöver inte vara krångligare än grillad biff och en matig sallad med valnötter och ädelost. Till receptet.

Spenat och valnötsrisoni

Spenat och valnötsrisoni med parmesanfyllda kycklninglår och örtcitronette

Parmesanfyllda kycklninglår och örtcitronette serveras till. Vacker och festlig kycklingrätt. Till receptet.

Baguetter med valnötter

Grundrecept. Härligt frasiga bauetter. Till receptet.

Valnötstapenade med granatäpple

En aptitretare, godare än godis med persiskt ursprung! Granatäpplepuré finns i alla orientalisa butiker med sortiment. Till receptet.

Glöggmarinerad ost

Ost med rosépeppar, valnötter och dadlar. Här behövs ingen fin ost, använd den vanliga frukostosten. Variera med annan torkad frukt och nötter. Tar ca 4 timmar. Till receptet.

Päron med ost och honungsnötter

Päron med ost och honungsnötter

Efterrätt med honungsnötter och ost. Till receptet.

Päron i folie med ädelost och valnötter

Lägg en matsked ost i varje päronhalva och toppa med lite valnötshack. Till receptet.