Det är en besynnerlig, sval stil han har, Hakim. För om musiken är extremt energifull så framstår han själv under stora delar av konserten som aningen lat och fullkomligt ointresserad av att hålla uppe något slags tempo. Han står och småpratar med bandet, viftar avvärjande när folk frågar efter låtar, och fortsätter att prata. Sedan ler han sitt typiska leende.
Musiken kallas Sha’abi och har sitt ursprung i Kairos arbetarkvarter. I Hakims version är det ett slags lyxig och snabb storbandspop. De många slagverken får hjälp av en mycket rytmiskt inriktad blåssektion och så ett dragspel som spelar melodislingor.
Texterna sägs vara vågade och komiska. Klart är att Hakims musikvideor ofta är ren buskis och att hans flitigast använda gest på scen, det skälmska leendet, har karaktären av en inarbetad humorgimmick. Som Eddie Murphys skratt, eller Owen Wilsons samtidigt intensiva och tomma blick.
Efter att entusiastiskt ha sjungit med i Men awel mara shofto verkar publiken till slut tröttna på att föra ljud medan Hakim nonchalant spatserar runt. Då gör han helt om. Efter ett solo från en av slagverkarna, medan resten av bandet utför en liten dans runt denne, släpper han fram den energi som egentligen funnits i musiken hela tiden men som hållits tillbaka.
Hakims manér under konsertens första del framstår inte längre som ointresse utan snarare som ett omvänt men intelligent sätt att bygga upp just intensiteten på.
Då har det uppskattningsvis gått en timme och trekvart. Resten av tiden (det fortsätter i trekvart till) är Hakim möjligen en mer ordinär underhållare, inte lika komisk men mer kraftfull. Och många av låtarna vinner på det fulla utspel det innebär. Fast en, Asalaama alekum, får vi faktiskt höra i båda versionerna då den både inleder och avslutar konserten.
Scen - Konsert
Hakim
Läsarnas snittbetyg:
Hakim lediga stil bygger upp energin
Publicerad: 26 april 2008, 14.17. Senast ändrad: 26 april 2008, 14.18
Mer på SvD.se
SVD ARRANGERAR BOKENS DAG 30 NOVEMBER
Foto: Linda Forsell, Ingvar Karmhed, Dan Hansson, Robert Henriksson, M Hjalmarson Neideman, Lars Pehrson
De kommer på BOKENS DAG
Se vilka de åtta författarna är. Läs vad de tycker om berättarklimatet i dag. Möt dem på Bokens dag.
Operastjärnan Elisabeth
Söderström har avlidit
SvD:s Carl-Gunnar Åhlén: ”Hon vågade ställa ut sitt hjärta till allmänt beskådande”.
NYA FILMER
Foto: Nordisk film
New Moon får 11-årsgräns
Kammarrätten ändrar beslut. Premiär i dag för Twilightfilmen - nu även för 11-åringar.
Foto: NATHAN STRANGE/Ap
En fixstjärna på besök
STOCKHOLM FILMFESTIVAL Susan Sarandon tar emot pris i Stockholm. Men vill mest träffa J-O Waldner.
Sport & Spel
- 10:06 Nu kan Navas spela utan att få ångest
- 10:02 Extremt gästspel på Stadion
- 08:31 Premiär – då brukar Kalla lyckas
- 08:09 "Fel" Sedin har nått målet
- 21:53 Hammarby vann på dålig is
- 21:45 Tidernas spelhärva avslöjad
Kultur & Nöje
- 10:30 Ockupanter tar saken i egna händer
- 10:11 Sovjets spionage gav utrymme åt slumpen
- 00:30 Lena Sundström: ”Språket får inte stå i vägen för människorna”
- 00:30 Med rätt att berätta
- 00:30 Johannes Anyuru: Viktigt att vem som helst kan förstå
- 00:30 Håkan Nesser: ”Sju av tio läsare vill ha en sorts episk realism"


Stockholm 9º




























