I glimrande balklänning framförde hon vinnarlåten i ett blått glitterregn.

– Det är helt overkligt, jag förstår inte att jag har vunnit, säger hon omringad av två stolta föräldrar.

Journalisterna trängdes bland kamerorna och vakter. Vid frågan om hur hennes liv kommer att förändras blev svaret:

– Jag har ingen aning.

Men en ny tid har onekligen börjat och det är en epok hon längtat efter.

– Jag har alltid känt i mitt hjärta att min tid kommer.

- Tack av hela mitt hjärta. Jag är evigt tacksam, sa hon till publiken och tv-tittarna.

Andrapristagaren tog det hela med ro. 18-åriga Amanda Jenssen sa att hon var glad för Marie Picassos skull.

Fredagens final var historisk. För första gången tävlade två tjejer mot varandra. Och för första gången ägde finalen rum i ett närmast fullsatt Globen.

Det blev till slut den wailande Marie Picasso som fick ta emot publikens jubel när tv-tittarna sagt sitt. Men det var jämnt in i det sista: 51,3 procent av de 1,6 miljoner röstande hade valt Marie Picasso, som genom hela tävlingen lovordats för sin starka röst och kallats för "en av Sveriges bästa sångerskor".

Hon inledde med sitt eget låtval: den smäktande Celine Dion-balladen "All by myself".

- Det är så fantastiskt varmt. Du har en värme och en kärlek i botten och en innerlighet. Du tar in hela Globen i din famn, sa juryns Kishti Tomita efter uppträdandet.

Amanda Jenssen hade valt Joe Cockers "Unchain my heart" för att förföra publiken. Därefter dansade idolerna i tv-tittarnas ledband. Marie Picasso fick tillfälle att visa upp sin mest soulbetonade sida i Jackson 5:s "I'll be there" medan Amanda Jenssen tolkade Elvis Presleys "Suspicious minds". Juryn var imponerad av båda två:

- Du är en sångerska i världsklass, sa Daniel Breitholtz med adress till Marie Picasso.

En annan idol, Kelly Clarkson, uppträdde också under kvällen. Clarkson, som vann "American Idol" 2002, framförde sin hitlåt "Because of you" till den jublande publikens förtjusning. Även de svenska "Idol"-finalister som röstats ut stod på Globens scen. Helt klädda i vitt inledde de finalen med en gemensam version av partylåten "Can you feel it".

Sista numret för de båda idolerna var årets vinnarlåt "This moment", en låt som Marie Picasso fick framföra ännu en gång. Nu väntar en hektisk vecka med skivinspelning. Albumet släpps redan den 19 december.