Hannah Graaf gör på lördag solodebut som sångerska i Melodifestivalen, med låten "Naughty boy". I slutet av 90-talet turnerade hon och systern Magdalena med gruppen Graaf. De kombinerade artistlivet med att vika ut sig i herrtidningar. Hannah ville att duon skulle återförenas i Melodifestivalen, men hennes syster nobbade comeback.
- Jag tyckte att det kunde vara kul att göra det med syrran, så jag ringde till 'Maggan'. Men hon sa 'Nej, Hannah, du kanske ska ringa tillbaka och säga att jag inte kan sjunga, jag har inte ens taktkänsla i kroppen', säger Hannah Graaf och skrattar.
- Det är väl lite kul att åtta år senare att kunna stå för det.
Men hon fick inte dig på andra tankar?
- Nej, hon håller väl kanske inte riktigt musiken lika varmt om hjärtat och vi har ju valt andra vägar. Hon skriver ju sin bok nu och jag är den som sjunger mest i duschen av oss.
Tipsa andra
Fakta
Magdalena och Hannah GraafKulturnyheter | Mest lästa
- Årets bästa skivor - se SvD-kritikernas val
- Salander-cigarett KO-anmäls
- Lars von Trier tar ut pensionspengar
- USA importerar Larsson
- Kristina från Duvemåla i Helsingfors
- Rembrandt såld till rekordpris
- Rolling Stone: Radiohead bäst
- Tryggheten i att vara många
- Sofi Fahrman vinterpratare i P 1
- "Efter varje bok har jag tänkt att nu räcker det"





















