När de första modellerna gjorde entré på Balmains visning i Paris i september var det ingen i publiken som drog efter andan. Chefsdesignern Christophe Decarnins skarpt markerade axlar, uppskurna byxor med dragkedjor och nitar hade visserligen uppdateras med brända metallictoner och apokalyptiska krigsaccessoarer, men tonen och silhuetten var densamma som hans senaste tre kollektioner. I designen fanns inga fel. Style.com kallade kollektionen ”Another whammy of a no-brainer blockbuster”. En självklar succé. Problemet är att Balmain sedan ett och ett halvt år tillbaka är världens mest kopierade varumärke.
Det var hösten 2008 som Decarnin, efter att i flera säsonger byggt upp sitt rykte med rockiga miniklänningar, fransade mockaboots och leopardbyxor, introducerade sina orkesterjackor med höga markerade axlar, smyckade skor och slitna stentvättade jeans. Modevärlden exploderade. Inte bara var designen fullkomligt rätt i tiden – plaggen gick att plocka direkt från catwalken till gatan.
Balmains strassprydda sandaletter, originalpris 20 000 kronor, syntes i varje magasin och modeblogg. Inom någon månad dökkopior under tusenlappen upp. De uppskurna jeansen och kavajerna med axelvaddar fanns snart i hundratals variationer på Gina Tricot och H&M.
Utöver försöken till exakta kopior hos de mest skamlösa som Asda och Asos inspirerades de stora klädföretagen till egna kollektioner i samma anda. För samma pris som ett par smala slitna Balmainjeans (15 000 kronor) kan vem som helst köpa en komplett garderob i liknande stil hos kedjorna – och ändå få pengar över till en Parisweekend. Inte underligt att entusiasmen över ännu en kollektion av rippade linnen och läderbyxor var låg.
Balmains lättburna street-inspirerade design står i bjärt kontrast till sina priser. Stockholmsboutiquen Mrs H är landets enda återförsäljare av märket. De säljer bland annat en quiltad skinnjacka för 75 500 kronor, en uppskuren, khakigrön nitväst för 49 500 kronor och en randig, kristallprydd seglartröja med höga axlar för den helt obegripliga summan 95 500 kronor.
– Det går inte att jämföra Balmain med kedjekopiorna. Balmain är handsydd, exklusiv haute couture. På bild kan en kopia från Zara se bra ut men i verkligheten är det en artskillnad. Det finns inte en konflikt mellan dem för fem öre, säger Helene Andersson, ägare till Mrs H.
Det finns svenskar som köper märket; många kunder tingar plaggen i förväg.
– Jag blir inte arg över Balmainkopiorna eftersom skillnaden mellan plaggens kvalitet är så olika. Ligger en trend i luften, som Balmains stil, går det inte att äga idén. Däremot kan jag bli vansinnig när kedjorna gör detsamma med en designer i en lägre prisklass, fortsätter hon.
Till skillnad från de flesta andra märken har Balmain ännu inte dragit igång en billigare underlinje, som Marc Jacobs framgångsrika Marc by Marc, men nästa säsong ska det bli av.
– Hade de kommit ut med en billigare linje tidigare hade de tjänat stora pengar, säger Helene Andersson.
Balmain har trots sin trendiga image inte varit någon snabb aktör. Det är däremot Gina Tricot, som är Nordens snabbaste växande modekedja och förra året omsatte 1,6 miljarder i 120 butiker. Varje vecka levereras nya plagg till butiken och tillverkningstiden kan vara så snabb som två veckor från idé till butikshylla. Designchef Suzanne Svanteson pekar ut modebloggarna som svenska modeikoner, vilka alla hyllat Balmain unisont.
– Balmain har haft ett enormt stort genomslag och inspirerat till våra trasiga jeans och toppar med stenar och paljetter. En del plagg blir så hypade att vi på kontoret knappt hinner reagera. Ett par av våra Balmainliknande jeans tog slut i butik men fanns till högstbjudande på Tradera efteråt, berättar hon.
Men att vara superhet just nu garanterar också en brantare nedförsbacke när övermättnaden slår in, och i Balmains fall har många fashionistor redan tröttnat till följd av kedjornas oömma uppvaktning. Mrs H har redan valt att köpa in färre plagg till våren.
– Mycket i nya kollektionen var slitet och trasigt och även om vi vet att dessa plagg också säljer ställer vi oss tveksamma till att sälja trasiga plagg för så dyra pengar, säger Helene Andersson.
Hos Gina Tricot håller trenden i sig.
– Nu går vi in i jul- och festperioden med klänningar med paljetter, stenar och glitter – mycket Balmainaktigt faktiskt, säger Suzanne Svanteson.
Tipsa andra
Foto: Karl Prouse/AOP
Äkta varan - från s/s-kollektionen 2010.
Bildspecial | Mest lästa
- Bildspecial: 35 år med Abba
- Modet som gäller i höst (Storformat)
- Melodifestivalen 2010 - här är alla som tävlar
- Se klänningar från tidigare prinsessbröllop
- Nya designpriser för SvD
- Alltid på en söndag (Storformat)
- Alla dansparen i Let's Dance
- Michael Jackson på Liseberg
- Galapremiär av Arn - Tempelriddaren i Skara
- Robinsondeltagare 2009


















