I mitten av nittiotalet användes Netscape navigator av cirka 90 procent av alla uppkopplade. Men i takt med nätanvändandets explosionsartade utveckling fick webbläsaren se sig omkörd av populärare alternativ som Microsofts Internet Explorer och Firefox. I dagsläget uppskattas Netscape användas av endast 0.6 procent av dem som är uppkopplade, uppger BBC.

Netscape ägs numera av mediejätten AOL som från och med nu rekommenderar användare att byta till Firefox eller Flock – webbläsare som bygger på samma tekniska plattform som Netscape.

Netscape skapades av studenten Marc Andreessen som även står bakom Mosaic, en av de första webbläsarna på marknaden. Den första versionen skapades 1994 och ska enligt de flesta bedömare ha spelat en viktig roll för internets utveckling.

– I början kändes det som om internet och Netscape var en och samma sak, säger Shawn Hardin, vd för Flock som alltså bygger på samma tekniska plattform som pionjären.

Men det är inte alla Netscape-fantaster som är sugna på att byta webbläsare. I bloggosfären finns det flera användare som hoppas att Netscape kommer tillbaka.

"Jag är ledsen. Flock behöver fortfarande förbättras och jag är inte nöjd med Firefoxs gränssnitt", skriver en person på Netscapes blogg.