Brokeback Mountain, 10 orsaker att hata dig, Casanova och Monsters Ball – det är några av de filmer som den Australienfödda skådespelaren Heath Ledger medverkade i.

Nyligen avslutade han inspelningen av den nya Batman-filmen The Dark Knight, där Ledger spelar Jokern. Och bland hans senaste filmer finns regissören Todd Haynes porträtt av Bob Dylan i filmen I´m Not There, som har premiär i Sverige den 8 februari.

– Det här är en ofattbar tragedi. Heath var en sann konstnär, en väldigt känslig man, en upptäckare, talangfull och brådmogen, säger Todd Haynes i en kommentar enligt tv-kanalen Bloombergs nätupplaga.

Reaktionerna på skådespelarens död kommer både från kollegor och andra kända personligheter. Australiens premiärminister Kevin Rudd säger ett uttalande att dödsfallet är "tragiskt".

– Det är tragiskt att ha förlorat en av vårt lands bästa skådespelare när han var mitt uppe i livet, säger Rudd enligt Bloomberg.

Flera australiensiska skådespelare har uttalat sin sorg över beskedet.

Mel Gibson, som jobbade ihop med Ledger i filmen The Patriot från 2001, använder också ordet tragiskt.

– Jag hade så stora förhoppningar på honom. Hans karriär hade just börjat och att förlora livet vid en sådan ung ålder är en tragisk förlust. Mina tankar och böner går till honom och hans familj, säger Mel Gibson.

Nicole Kidman:

– Vilken tragedi. Mitt hjärta slår för hans familj, säger hon till nyhetsbyrån AFP.

John Travolta:

– Hans skicklighet var sällsynt. Det är en oerhörd förlust, säger Travolta till tidningen Extra enligt AFP.

Bakom den senaste Batman-filmen står filmbolaget Warner Bros. De säger i en kommentar att filmindustrin förlorat en "briljant skådespelare och en exceptionell människa".

Men inspelningen av The Dark Knight var slitsamt för Heath Ledger. Det vittnade han om i en intervju som publicerades i New York Times i november. "Förra veckan sov jag troligtvis in mer än två timmer i genomsnitt per natt. Jag kunde inte sluta tänka. Min kropp var utmattad, och tankarna bara kom", sade han och berättade att han tagit en sömntablett men att detta inte hjälpt.

I söndags publicerade den brittiska tidningen The Sunday Express en intervju med Ledger, där han beskriver sin karaktär som "en okontrollerbar psykopat, sociopat, kallblodig och massmördande clown".