Trots biljettrekord anser ledningen för Teater Västmanland i Västerås att uppsättningen Mig äger ingen varit för dyr. En halv miljon kronor har underskottet utmynnat i och allt tyder på att succén inte förlängs. Istället ska teatern stå tom fram till april med undantag för ett gästspel.
– Tittar man på det budgetunderlag vi hade i december 2008 blev uppsättningen över en miljon dyrare än vad tanken var från början. Tack vare publiksuccén landade underskottet på mindre, säger Ulrika Hultgren, tillförordnad vd för Teater Västmanland.
Västeråsfödda Åsa Linderborgs Augustnominerade uppväxtskildring Mig äger ingen har i Eva Gröndahls regi lockat en ny publik till Teater Västmanland. Under hösten spelas närmare 60 föreställningar och teatern räknar med 20 000 sålda biljetter, vilket innebär rekord över de fem senaste åren.
– För första gången kommer det gamla jobbare från Asea Metallverken och deras barn. Det har varit utsålt precis hela tiden och därför är det så ofattbart att uppsättningen skulle bära skulden till att teaterns ekonomi ser ut som den gör, säger regissören Eva Gröndahl som fick rättigheterna att göra uppsättningen av Åsa Linderborg.
Från Teater Västmanland tonas konflikten ned.
– Titta på teatrarna, vilka teatrar har inte konflikter när man gör konst? Det är inbyggt i den konstnärliga processen, säger Teater Västmanlands fackliga representant Ulrika Dalenstam som inte vill uttala sig ytterligare innan styrelsemötet tar upp diskussionen under onsdagen.
Enligt uppgifter till SvD är det inte pjäsen i sig som ligger bakom den ansträngda ekonomin. Ett tidigare miljonunderskott, i kombination med löneutbetalningar till två tidigare och två nuvarande chefer, tynger balansräkningen. Teatern har även hyrt in en konsult som under ett styrelsemöte idag ska presentera sina besparingsförslag.
Eva Gröndahl anser att uppsättningen stärkt västeråsarnas identitet och ställer sig frågande till att inte förlänga uppsättningen. Utgångspunkten var, menar hon, att föreställningen skulle fortsätta efter jul om den blev en succé.
– Succén var Lars Johanssons [teaterchef och vd, för tillfället sjukskriven] förtjänst. Han såg till att vi fick den här jättefina ensemblen. Sedan har det påståtts att jag och Lars Johansson fått föreställningen att växa från 7 till 14 personer. Det har alltid varit min avsikt att det skulle vara 14 personer, annars skulle inte det mångkulturella Västerås kunna mötas på scenen, säger Eva Gröndahl.
Men Maria Löfgren, teaterns tillförordnade konstnärliga ledare, anser att en förlängd föreställning varken garanterar fortsatt publiktillströmning eller ger utrymme för nyproduktion.
– Uppsättningen har varit för stor för teaterns plånbok. Mig äger ingen blev en formidabel publiksuccé och om de sista föreställningarna fylls innebär det att 10 procent av länets befolkning sett den. Det är alldeles underbart för teatern men innebär inte per automatik en förlängning. Det kan vara en önskan men ingen genomförbar dröm, säger hon.


Stockholm 6º
































