Emma Borgström är redan bokad. Hon byter skolan mot en plats på H&M i Stockholm. Och Anna Modig har just landat en plats som designassistent på Adidas i Tyskland.
Flera andra studenter som utmärkte sig på visningen, som Alice Shulman och Nicole Janota vill också gärna stämpla in på ett modeföretag, snarast. Och det är troligt att de kommer att lyckas.
De sparkas ut i ett sprudlande modesverige där det finns gott om framgångsrika företag, och förebilder. Svenska designer som lyckats både med att bygga upp egna varu-märken och att greppa rodret på internationella modehus.
Men det är inte en egen etikett som lockar, inte än.
–Det känns bra att skaffa sig mer erfarenhet innan man satsar på ett eget märke, det är en stenhård bransch, och man måste veta vad man vill, säger Emma Borgström.
Närheten till verkligheten utanför tryggheten på Beckmans syns i kollektionerna. Intrycket av visningen är affärsmässig och genomtänkt och ord som bärbart och verklighetsförankrat återkommer ofta när studenterna beskriver sina designambitioner. Och det finns alltid en mottagare med i resonemanget.
Drivkraften? Förutom att säkra ett jobb – att skapa en vackrare värld, få uttryck för sin kreativitet och att väcka känslor hos mottagaren.
Looken i kollektionerna är elegant och vuxen med betoning på slanka silhuetter, höga midjor, höga klackar, markerade axlar och kontrollerade färger och mönster.
– Det känns skönt att modet går mot det lågmälda, att det är mer fokus på detaljarbetet, efter det vräkiga mode som dominerat ett tag, säger Anna Modig. Hennes kollektion inspirerades av Oscar Wildes Dorian Gray och hur hon själv och samarbetspartnern Nora Oxliden på reklamlinjen speglat sig i varandra under designprocessen.
–Jag vill gärna klä andra så att de känner sig trygga och snygga. Man mår bra när man känner sig fin. ”Life is too short not to wear beautiful things everyday”, som det står på ett skyltfönster jag brukar passerar på väg till skolan, säger hon.
Nicole Janota utgick från den vita herrskjortan för att med hjälp av en gasolbrännare undersöka gränsen mellan representativa och förkastade kläder.
–Det är en utmaning att göra kläder som folk vill bära. Jag vill skapa feminina kläder som man kan känna sig representativ i och ändå uttrycka sin personlighet, säger hon.
Emma Borgström hittade inspirationen till material, strukturer och former i soptunnan.
–Jag vill göra lustfyllda kläder i spännande material, gärna ekologiska, som man känner sig bekväm i, och som kan bli en del av ett personligt uttryck.
Alice Shulman tog avstamp i konstmecenaten Peggy Guggenheim, och landade i en rationell tillskärningsmetod av slanka trikåplagg och ett slumpmässigt arbete med handmålade, abstrakta mönster.
–Jag vill förmedla skaparkraft och glädje i bärbara plagg med ett konstnärligt uttryck som får tjejer att känna sig starka, säger hon.
Mode är aldrig så seriöst som på examensdagen.
Beckmans examensutställning pågår i skolans lokaler på Nybrogatan till och med måndag.
Emma Borgström är en av årets avgångselever på Beckmans modelinje.
Seriösa debuter
Publicerad: 27 maj 2007, 00.00. Senast ändrad: 27 september 2007, 18.57
Efter tre års intensivt tråcklande och teoretiserande är det upp till bevis. Examensstudenterna på Beckmans modelinje har fem minuter var på sig att visa vad de går för. Catwalkvisningen i Stockholm var välbesökt av en nyhetstörstig bransch på jakt efter nästa stjärna.
Mer på SvD.se
NYA FILMER
Rekord för New Moon
Slog kassaerkord under premiärdagen. Drog in cirka 500 miljoner kronor.
SVD ARRANGERAR BOKENS DAG 30 NOVEMBER
Foto: Linda Forsell, Ingvar Karmhed, Dan Hansson, Robert Henriksson, M Hjalmarson Neideman, Lars Pehrson
De kommer på BOKENS DAG
Se vilka de åtta författarna är. Läs vad de tycker om berättarklimatet i dag. Möt dem på Bokens dag.
Operastjärnan Elisabeth
Söderström har avlidit
SvD:s Carl-Gunnar Åhlén: ”Hon vågade ställa ut sitt hjärta till allmänt beskådande”.
Foto: NATHAN STRANGE/Ap
En fixstjärna på besök
STOCKHOLM FILMFESTIVAL Susan Sarandon tar emot pris i Stockholm. Men vill mest träffa J-O Waldner.


Stockholm 5º






























