Jag tvekade aldrig till att tacka ja till rollen – det var ju ett drömtillfälle. Det var länge sedan Bondflickorna var ytliga karaktärer, se bara på Eva Green i Casino Royale.

Camille är en stark och självständig kvinna. Hennes mål är hämnd och hon är fokuserad och oberoende. Hon är en spegelbild av Bond, en kvinnlig Bond.

Jag gjorde nästan alla stuntscener själv, efter att ha tränat i fyra timmar varje dag i en månad inför inspelningen. Jag jobbade med stuntkillar som lärde mig att sparka, falla, slå och reagera på slag. Man måste hitta de exakta vinklarna, är man en millimeter fel så missar kameran ögonblicket.

En häftig scen att göra var när vi hoppar ur ett plan. Vi filmade den i en vindtunnel och i vanliga fall har fallskärmshoppare skyddsglasögon och en speciell dräkt. Men vi spelade ju in en film så jag fick ha klänning och i stället för skyddsglasögon gav de oss enorma linser som man fick stoppa in i ögat som täckte hela glaskroppen – annars skulle ögonen ha torkat.

Jag växte upp i en liten stad i södra Ukraina och när jag var 14 åkte jag och min mamma på semester till Moskva. I tunnelbanan kom det fram en kvinna som tyckte att jag skulle prova på att jobba som modell. Det bara föll på mitt huvud som en snöboll, jag hade aldrig drömt om det. Nu kan jag hjälpa min familj, utan mig skulle de inte ha det liv de har idag.

Jag kommer precis från Tel Aviv, där jag gjorde en israelisk film. Jag var israelisk i två månader och på slutet hade jag lärt mig hebreiska. Jag förstod allt som sades på inspelningsplatsen. När man är i ett land och bara hör det språket talas så plockar man upp det. Om man verkligen vill veta vad de talar om – och gud vet att jag verkligen ville det – så lär man sig snabbt.

Jag vill spela svåra rollfigurer, personer som verkligen skiljer sig från den jag är privat. Jag vill ha uppdrag som verkligen skrämmer mig. När jag läser ett manus vill jag tänka ”fan, hur ska jag klara av det här”. Om jag inte vet hur jag ska göra något, då vill jag göra det.