Sjunde inseglet och Smultronstället - det är de två filmer som får flest röster när italienska tidningen La Repubblica låter sina läsare rösta på sin favoritfilm av Ingmar Bergman.
Tidningar och media runt om i världen sprider nu nyheten att Ingmar Bergman har avlidit. Regissören - känd för sina djupa och allvarliga filmer - får uppmärksamhet som få andra. Men så var också Ingmar Bergman en av filmhistoriens giganter. Över 5 000 böcker har skrivits om honom och hyllningarna har varit enorma genom åren.
- Ingmar Bergman var en av de största regissörerna inom filmen. Han hade stor integritet, var ärlig och energisk, säger den brittiska regissören Michael Winterbottom till The Guardian.
Tidningen är bara en av många som hyllar svensken. "En koloss", skriver man och publicerar en lång dödsruna på sin nätsida. Tidningen nämner Sjunde inseglet som hans bästa film och menar att scenen där Max von Sydow spelar schack mot döden är en av filmhistoriens starkaste.
I New York Times skriver man att Bergman tillsammans med Akira Kurosawa och Frederico Fellini var de största under 1900-talets filmhistoria.
Rubrikerna från utländska tidningar talar om den store mästaren. "Ingmar Bergman, le cinéaste de l'âme, est mort", skriver franska Le Figaro. "Muere Ingmar Bergman", skriver spanska El Pais på sin nätupplaga och italienska La Repubblica "Addio a Ingmar Bergman" - adjö Ingmar Bergman.
I bland annat Ryssland, Israel, Indien, Qatar, Kroatien och USA toppar nu nyhetsmedier sina nätupplagor med Ingmar Bergman.
- Han var en av de största mästarna inom filmen och en stor humanist, säger Nick James, redaktör på brittiska filmtidningen Sight and Sound till BBC.
Ingmar Bergmans död toppade sajter och nyhetssändningar världens över.
Hyllad av en hel värld
Publicerad: 31 juli 2007, 10.38. Senast ändrad: 17 oktober 2007, 08.00
Nyheten att Ingmar Bergman har avlidit sprider sig över världen. Från Australien till Israel, Ryssland till USA uppmärksammas nu mästarregissörens bortgång. "Han var en av de största", säger regissörskollegan Michael Winterbottom.
Mer på SvD.se
NYA FILMER
Rekord för New Moon
Slog kassaerkord under premiärdagen. Drog in cirka 500 miljoner kronor.
SVD ARRANGERAR BOKENS DAG 30 NOVEMBER
Foto: Linda Forsell, Ingvar Karmhed, Dan Hansson, Robert Henriksson, M Hjalmarson Neideman, Lars Pehrson
De kommer på BOKENS DAG
Se vilka de åtta författarna är. Läs vad de tycker om berättarklimatet i dag. Möt dem på Bokens dag.
Operastjärnan Elisabeth
Söderström har avlidit
SvD:s Carl-Gunnar Åhlén: ”Hon vågade ställa ut sitt hjärta till allmänt beskådande”.
Foto: NATHAN STRANGE/Ap
En fixstjärna på besök
STOCKHOLM FILMFESTIVAL Susan Sarandon tar emot pris i Stockholm. Men vill mest träffa J-O Waldner.


Stockholm 6º






























