Young Jeezy slog igenom med albumet ”Let's get it: thug motivation 101” 2005 och har släppt sammanlagt fyra album. Han har även gästat stjärnor som Rihanna och Usher på ett par av deras hitlåtar.
Young Jeezy till Sverige
Hiphopstjärnan Young Jeezy gör tre spelningar i Sverige i vår. Miniturnén inleds i Malmö den 4 maj och fortsätter dagen efter i Göteborg för att avslutas med en konsert i Stockholm den 6 maj.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se








