1950-talsförorten Hökarängen är en plats där många av folkhemsidéerna tidigt förverkligades. Hökarängen blev den första tunnelbaneförorten i Stockholm, dessutom med Sveriges första gågata i centrum. Hökarängen planerades utifrån visionen om det goda och demokratiska samhället, och Konsthall C i Hökarängen har i flera utställningar utforskat förortens historia, arkitektur och ideologi.

Nu är det dags för en utställning om ett radikalt experiment inom socialtjänsten som inleddes i Hökarängen 1977.

Utställningen Ändra allt! handlar om vad som kallats ”den mest humana epoken i Stockholms socialvårds historia”. Tanken med för­söket var att se på klienterna som med­människor, och att hantera socialbidraget som en försäkring istället för en allmosa.

–En av huvudfrågorna var att skilja på socialt och ekonomiskt bistånd. Så man gjorde en låtsasförsäkringskassa, med två kontorister. Och så anställde man en blankettmakare som gjorde blanketter som de sökande själva fick fylla i, ­säger konstnären Per Hasselberg.

I utställningen visas videofilmer där Per Hasselberg bland annat samtalar med Ruth Wächter, som var chef inom socialtjänsten och initiativtagare till projektet. Dessutom visas foton av John Håkansson.

Elisabet Andersson

Ändra allt! Öppning 10–20, Konsthall C Cigarr­vägen 14, Hökarängen. Pågår till och med den 24 februari.