–Framför allt för att Xbox-spelet inte går att spela på Xbox 360. Riddick blev ju bättre mottaget än vi kunde förvänta oss, så det känns roligt att nå Playstation 3-ägare också.
Trots fin kritik sålde originalspelet inte så bra. Var det problem med piratkopiering?
–Det var en populär torrent, det vet jag, men det kan man ju se både positivt och negativt. Vi vill framför allt att spelet ska spelas men vi vill förstås att vårt företag ska överleva också. Riddick sålde ändå bra till Xbox, uppemot en miljon exemplar totalt, tror jag.
Vad var viktigast att förbättra i den nya versionen?
–Till att börja med ville vi helt enkelt putsa upp originalet och lägga till multiplayer. Sedan växte projektet, så nu är det två hela spel plus flerspelarläget.
Vad jobbar du på nu?
–Nu jobbar jag på vårt Bourne-spel för EA. Precis som med Riddick gör vi vår egen grej med en helt ny story, och baserar den inte på någon av filmerna.







