Nanne Grönvall är årets Ulla Billquist-stipendiat.

- Det känns fantastiskt. Det är kul att bli uppskattad för det jag gör, sa artisten Nanne Grönvall vid utdelningen i Stockholm.

Ulla Billquist-stipendiet delas varje år ut av riksorganisationen Folkets Hus och Parker i samarbete med släktingar till Ulla Billquist. Nanne Grönvall får stipendiet för att ”hon utstrålar intensitet, värme och humor. Nanne Grönvall är den allra bästa förebilden för vår svenska schlagertradition”.

- Jag tror att Ulla Billquist precis som jag i det här jobbet har varit med om mycket ”ups and downs”, säger Nanne Grönvall vid utdelningen på Mosebacke i Stockholm.

TT Spektra: Vad har Ulla Billquist betytt för dig?

- Jag känner till många av hennes låtar. Hon hade en fantastiskt vacker klang i rösten, en speciell klang som fanns förr i vissa sångerskors röst men som inte så mycket av idag av någon konstig anledning. Och hon har gjort väldigt många örhängen, det är häftigt.

Nanne Grönwall slog igenom för 20 år sedan med gruppen Sound of Music som tävlade i Melodifestivalen med låten ”Eldorado”. Melodifestivalen har det blivit fler gånger för den 44-åriga sångerskan. 1996 vann hon som medlem av gruppen One more time med låten ”Den vilda” den svenska uttagningen som sedan placerade sig på en tredjeplats i schlager-EM.

När Nanne Grönvall tävlade med låten ”Avundsjuk” 1998 var det starten på hennes solokarriär som förra året fick ett rejält uppsving. Hon kom på andra plats i Melodifestivalen med låten ”Håll om mig”, en låt som blev väldigt populär. För tillfället är Nanne Grönvall aktuell med musikalen ”Sweet Charity” där hon spelar huvudrollen.

Stipendiet på 25 000 kronor skänker Nanne Grönvall till Barnens rätt i samhället, Bris.

- Det är väldigt många barn som har varit på mina konserter och köpt mina skivor och som skriver till mig och som inte tror riktigt på sig själva. För mig är det ett sätt att ge tillbaks till dem som gett mig så mycket, berättar Nanne Grönvall.

50-årsjubilerande Sven-Ingvars fick priset Tigertassen, ett pris som Parken Zoo och Folkets hus och parker delar ut till artister som glatt sin publik under lång tid.

- Det är väl inte bara för lång och trogen tjänst utan för att vi är såpass alerta som vi är idag och i hetluften, sa sångaren Sven-Erik Magnusson om priset.

Blir det här er sista folkparksturné?

- Ja, det blir det nog.