Från och med den 1 april blir det tillåtet att avbryta program för reklam i TV 4, rapporterar TT. Riksdagens konstitutionsutskott (KU) tillstyrkte på tisdagen regeringens förslag att ändra reklamreglerna. Men mängden reklam som tillåts ändras inte. Ett program som får avbrytas med reklam måste vara minst 45 minuter långt. Efter varje sådan 45-minuters period får reklam visas samt ytterligare en gång om sändningstiden är minst 20 minuter längre än två sådana perioder.
KU uppmanar också regeringen i ett så kallat tillkännagivande att se över lagen så att undantag kan göras i speciella fall, till exempel sportevenemang som drar ut på tiden.
TV 4 får avbryta för reklam
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet










