Tintin utrensad från bibliotek

Tintin rensas ut från barnbiblioteket Tiotretton på Kulturhuset i Stockholm. Att böckerna efter den senaste Tintin-debatten försetts med ett förord som förklarar att de är skrivna under en tid med andra värderingar räcker inte.

Foto: scanpix

UPPDATERING: Kulturhuset backar om Tintin

Tintinböckerna speglar en nidbild med ett kolonialt perspektiv, anser Behrang Miri som leder arbetet med utvecklingen av Kulturhusets barn- och ungdomsverksamhet.

Behrang Miri har fattat beslutet om utrensningarna i samråd med personalen men påpekar att det bara gäller barnbiblioteket. Där togs böckerna bort i onsdags. Däremot finns Tintin-böckerna kvar på Serioteket och vuxenbiblioteket. Han har också bett personalen att kontrollera om det finns fler böcker i bibliotekets hyllor som inte borde vara där. Det kan gälla böcker med utlänningsfientligt eller homofobiskt innehåll, säger han.

Någon bannlysning av Remi Hergès Tintin-böcker är det inte fråga om säger Behrang Miri. Han vill i stället tala om en fördjupning där man lyfter fram vilka bilder som påverkar våra barn.

– Vi tar bort böckerna på ett ställe, men vill inte förbjuda dem. De finns på andra ställen i huset. Däremot vill vi få igång en debatt om alla de olika nidbilder som sprids om människor . Det kan handla om utlänningsfientligt, afrofobi eller homofobiskt innehåll. Det här tar ofta barn in helt okritiskt och därför behöver vi en levande debatt om de här frågorna.

Det räcker i det här läget inte med finstilta förord som förklarar att texterna är skrivna under en annan tid, säger Behrang Miri, som leder arbetet att utveckla Kulturhusets barn- och ungkulturverksamhet i Rum för barn, Tiotretton och Lava.

– All barnbokslitteratur borde ses över. Även vuxenlitteratur. Många människor från afrikanska länder bor här i dag, säger han.

  • Kopiera sidans adress

Tycker du att Tintin-böckerna är bra läsning för barn?

Visa resultat

Toppnyheter Kultur

David Lagercrantz om ESC-festivalen

”Som en fortsättning på kalla kriget”

Författaren bakom Zlatans succébok om Eurovision och politiken.

John le Carré: Jag var aldrig någon spion

En myt

Drogs alltid åt fantasin – inte spioneri.

”Låt det tröttsamma
jaget abdikera”

Krönika

Nu är ordet nästan norm.

”Argaste gubben
i hela rockhistorien”

Kultursvep

Kritikerna älskar filmen.

Sara Danius. Bildspel

”Tredjedel kvinnor – bättre än styrelser”

Söndagsintervju

Sara Danius om Akademien.

Tala Madani. Bildspel

Hon hamnade mitt
i barnporrsdebatten

Reportage

SvD träffar konstnären Tala Madani.

Quiz

Hur inleds romanen The Great Gatsby?

Slutraderna är ofta citerade. Testa dig själv.

Stockholmsnatt

”Hur ska jag få plats med mina stövlar?”

En kulturkrock i vardagen.

Finlands Krista Siegfrieds kysser en av sina dansare. Webb-tv

Finska kyssen som väcker debatt

”Vissa länder är mer toleranta”

Recensioner