Redan de gamla grekerna visste vikten av att tala väl och medryckande - begreppet retorik kommer ju som bekant från antiken, där det betraktades som en självklar del av en ung människas bildning.
Och faktum är att retorik numer även finns på svenska elevers scheman. Men framförallt blommar retoriken i dessa tider på studentskivor och bröllop. Många känner sig kallade att yttra några ord till söner, döttrar, kamrater, lärare och elever, men inte riktigt lika många är utvalda. Det finns dock några tumregler att ta del av.

”Jag är ju ingen talare och nu tänkte jag använda den närmaste kvarten till att bevisa det ”
Nej, det var ingen bra inledning. Och inledningen är, liksom avslutningen viktig. Däremellan bör det finnas så lite som möjligt. För ett tal ska vara kort. Högst tre minuter, enligt alla specialister på området.
Viktigast är att de är väl disponerade, konstaterade retorikkonsulten Lars Larsson, när TV4:s Nyhetsmorgon dagen före pingstafton uppmärksammade talekonsten.

För talnervösa finns än mer hjälp att få. Lena Holfve driver sedan ett par år sajten Talskrivarna inom kulturförmedlingssajten Kulturpoolen, som håller till i en före detta tvättstuga i Skinnskatteberg och är en av kommunens största arbetsgivare med webbuppkopplade medarbetare över hela landet.
- Jag såg den här tjänsten framför mig redan när jag startade Kulturpoolen för 12-13 år sedan, säger Lena Holfve. Vi fick allt oftare mejl från allmänheten som ville ha hjälp med att skriva tal.

I dag kan man på webben både köpa färdigskrivna tal (för drygt en hundralapp) eller specialskrivna, unika tal. Här finns talet från kvinnan vars blivande make ännu inte begripit att han skall fria. Här kan brudgummens far få tips om vad han ska säga till sin son: ”Förr fick du smisk av mig - nu ombesörjer din fru saken.” Här kan ett begravningstal heta ”NN har checkat ut”.
- I dag har vi 800-900 tal i databasen. Det populäraste talet just nu är ”40-åringen - en ungdom med livserfarenhet”. Särskilt den kvinnliga versionen. Möhippor och tjejmiddagar är för övrigt två kategorier som ökar, och jag har en känsla av att det talas mer i alla sammanhang.

Och det är inte bara amatörtalare som använder Talskrivarnas tjänster, berättar Lena Holfve. Företaget fakturerar både präster och lärare.
- En personalchef köpte alla tal med personalanknytning som vi hade: 67 stycken.
Lena Holfve betraktar sin verksamhet som ett demokratiprojekt:
- Vi skapar jämlikhet mellan dem som kan skriva och dem som inte kan det. Och den som inte kan skriva är handikappad i vårt samhälle. Med en skola i kris.

En som arbetar med tal inom skolvärlden är Robin Smith, lärare i svenska och engelska på Viktor Rydberg gymnasium i Stockholm, där han är ansvarig för kursen i retorik.
- Vi börjar med att titta på de klassiska modellerna, Aristoteles, Cicero, Quintilianus och sedan tar vi moderna exempel som Martin Luther King, Churchill, Mona Sahlin och earl Spencers tal vid prinsessan Dianas begravning.
- Globalt kommer just nu den kraftigaste retoriken från USA. Men även här har intresset ökat. Jag har tidigare gett en kurs per termin, nästa år kommer jag att ha två.

Robin Smith tror att bästa sättet att bota talängslan är att börja med att utsätta sig för mindre doser och sedan öka dem.
- Att tala inför andra kommer alltid högt upp i undersökningar om vad folk är rädda för. Vissa människor älskar att hålla tal och andra hatar det - det finns en vattendelare där.
En som älskar att hålla tal är Catarina Gnosspelius, till vardags operaregissör. Hon har skrivit åt Talskrivarna av och till sedan verksamheten startade 2003. Och hon har nytta av det som regissör, har hon upptäckt:
- Jag tycker det är så roligt att tänka dramaturgiskt. Det är ju fråga om att berätta en historia. På tre minuter. Det är hemskt nyttigt.

Men fast hon i vanliga fall älskar att hålla tal har det blivit mindre sedan hon började arbeta som professionell talskrivare.
- När jag skulle gratulera min mamma på mors dag senast skickade jag ett mejl och skrev att hon kunde gå in på www.talskrivarna.com och klicka på ”Till min modiga mamma”.