Stockholms stadsbiblioteks målsättning att finnas på de platser där människor rör sig börjar anta konkret form. I Högdalen invigs bibliotekets nya lokal ovanpå tunnelbanan i slutet av året och i Bredäng är det tänkt att verksamheten ska flytta in i tunnelbanans markplan. Samtidigt sjösätts en satsning på ett helt nytt bibliotekskoncept, med tillgänglighet som ledord. Nere i Östermalmstorgs tunnelbanestation planerar staden att bygga ett mindre bibliotek i samarbete med SL.
–Det är oerhört litet, så utbudet blir koncentrerat kring de mest attraktiva titlarna. Men eftersom lokalen är så lättillgänglig blir det enkelt att hämta och lämna böcker där, säger stadsbibliotekarie Inga Lundén.
Ingången till biblioteket kommer att vara placerad strax före uppgången mot Stureplan, till höger efter spärrarna när man kommer upp från perrongen. På bottenvåningen ska ett kafé ligga och biblioteksverksamheten kommer att hålla till på ett helt nytt våningsplan, bakom en glasfasad som vetter ner mot biljetthallen.
–Vi tänker att vi kan ha ganska långa öppettider. Man ska kunna sitta i kaféet och ta med sig en kopp kaffe upp i biblioteket, som både blir en mötesplats och ett skyltfönster för de andra biblioteken i Stockholm.
På onsdag fattar kulturnämnden beslut om att gå vidare med ärendet. Kulturförvaltningen får då i uppdrag att ta fram ett mer detaljerat förslag, som nämnden kan klubba i höst. Enligt kulturförvaltningen kan Östermalms tunnelbanebibliotek stå klart redan vid årsskiftet. Det gäller även för biblioteket i Bredäng. Högdalens bibliotek har nämnden redan fattat beslut om och invigningen är planerad till december.
På nämnden tas även inriktningsbeslut om att bygga ut Luma bibliotek i Hammarby sjöstad för att ge utrymme för en utvecklad barn- och ungdomsverksamhet. Utbyggnaden är tänkt att ske genom att staden tecknar kontrakt på byggnaden intill, som därefter ska nås via en glasad passage.
Investeringarna i de nya biblioteken beräknas kosta mer än 10 miljoner kronor. Driftskostnaden blir drygt 2 miljoner kronor per år för Östermalm, något mindre för Hammarby sjöstad medan Bredängs bibliotek blir ungefär en halv miljon kronor billigare i drift.
I kulturnämnden råder samsyn om hur den nya inriktningen för biblioteksverksamheten i staden ska se ut. Oppositionsborgarrådet Roger Mogert (s) har själv drivit frågan om tunnelbanebibliotek och är positivt inställd till de nya förslagen. Samtidigt är han orolig för att det inte kommer att finnas tillräckligt med pengar.
–Det här innebär ett ökat åtagande och i dagsläget skär ju majoriteten ner på biblioteksverksamheten. Nu gäller det att man inte fortsätter med det, utan i stället skjuter till pengar. Annars måste man ta resurser från befintliga bibliotek eller Kulturskolan och det vore förstås inte alls bra.
Kulturborgarrådet Madeleine Sjöstedt (fp) lovar att biblioteken ska få de pengar som behövs.
–När det gäller investeringskostnaderna så har vi redan anslagit 35 miljoner kronor. Och om det finns underlag för att driva den här typen av bibliotek så kommer vi att skjuta till extra pengar.
Både politiker, bibliotekarier och SL hoppas att det nya biblioteket vid Östermalmstorg kan bli startskottet för en rad liknande verksamheter runt om i staden. Faller projektet väl ut kan flera nya tunnelbanebibliotek byggas vid stationer med stor omsättning av resenärer, till exempel T-centralen, Slussen och Gullmarsplan. En idé är att biblioteket vid Slussen i så fall ska utveckla ett samarbete med Stadsmuseet, så att det blir ett utpräglat Stockholmsbibliotek.










