I fredags roade sig programläggarna på SVT. 20.55 visade SVT2 den drastiska men tänkvärda brittiska kortfilmen Friterad. Fem minuter senare var det dags för Grillad på grannkanalen.
Programmet försöker vara drastiskt. Det är också tänkvärt, men enbart som symptom på den samtida svenska humorns uselhet. Var det verkligen någon som trodde att programmet skulle bli sämre för att Claes Malmberg och Lennie Norman hoppade av? De var en del av problemet, inte av lösningen.
Av eftertexten framgår att samtliga deltagare deltagit i manusarbetet, och alla programmen har varit lika dåliga. Ingen kan svära sig fri.
Grillad understryker också att mobbning och utstötning inte är underhållande. Den fascistoida förnedringsvåg som löper genom dagens underhållningsprogram är rätt och slätt vidrig. Att man uppenbarligen försökt mildra attackerna i Grillad understryker bara detta. Trots allt tycks någon av de programansvariga inse att programidén är förfelad. Att förlagan gjort succé i USA är inte ett argument för dess omistlighet, inte heller att Kanal 5 skall göra sin variant senare i år. Apropå den kanalen: Ballar av stål inger mig blott en trött äckelkänsla.
Men det finns hopp om mänskligheten, åtminstone utanför den svenska humorscenen. I lördags visade SVT2 en dokumentär om skådespelerskan Ashley Judds möte med USA:s förra utrikesminister Madeleine Albright. Båda är engagerade i olika slag av biståndsarbete, och naturligtvis innehöll filmen flera uttryck för ömsesidig respekt och beundran. Någon må kalla det hyckleri, för egen del ser jag det som tro på det civiliserade samtalet.
Ofta ironiseras det också över musikers och filmstjärnors humanitära engagemang, men liksom dödsstraffmotståndaren Steve Earle utför Ashley Judd av allt att döma ett hårt arbete på en mindre glamorös nivå än välgörenhetsgalans.
Jag påminns också om en dokumentärfilm från slutet av 80-talet om sånggruppen The Judds, alltså Ashleys mamma Naomi och äldre syster Wynonna. Då var duon en av countrymusikens storsäljare. Så den omusikaliska lillasystern fick hålla i kameran. Att hon hette Ashley framgick i förbigående.
Under veckändan gjorde även Lasse Bengtsson och Tilde de Paula som vanligt bra insatser i Nyhetsmorgon på TV4. Men bisittaren Håkan Isakssons populistiska utfall mot kyrkoavgiften i söndagens program var skamligt. Han ignorerade dessutom de gästande prästernas korrigeringar i sak. Det var oförskämt och värre än att Tilde de Paula förväxlade den gästande sångerskan Miss Li med Lykke Li. Det senare berodde sannolikt på slarv av researchern, det förra enbart på dåligt omdöme.







