Bara några månader efter att det sista avsnittet av maffiaserien Sopranos sändes i USA börjar diverse inredning och rekvistita från succéserien att säljas på nätet.

För den som känner sig manad finns till exempel den 3.5 meter långa strippstången från toplessbaren Bada Bing, där Tony och hans gubbar smidde planer, till försäljning på auktionssajten E-bay, rapporterar AP.

Baren Bada Bing heter egentligen Satin Dolls och finns på riktigt men nu vill ägaren alltså kapitalisera på seriens framgångar och har bestämt sig för att sälja diverse inventarier. Några priser har man dock ännu inte lyckats enas om.

- Men stången har varit med i princip varje avsnitt, säger Susie Quigley på Satin Dolls till nyhetsbyrån.

Förutom strippstången finns ett biljardbord, en discokula och en lila neonskylt som hängde utanför herrtoaletten till försäljning. Dessutom kan den som känner sig manad investera i tio barstolar samt en L-formad del av själva baren där Tony och hans kumpaner brukade titta på strippor och dricka öl.

Och Satin Dolls är inte de enda som försökt att tjäna en hacka på Tony Soprano. Ägaren till byggnaden där slaktaren Satriales höll till i serien har planer på att riva bygget och sälja tegelstenarna till högstbjudande. I dess ställe planerar han istället att bygga lägenheter under namnet The Soprano, rapporterar AP.