Salman Rushdie och Roberto Saviano.
Foto: SCANPIX
Ett reguljärflyg med den italienske författaren Roberto Saviano, 29, ombord väntades landa på ett snökaotiskt Arlanda igår eftermiddag. Exakt tidpunkt ville Svenska Akademien inte uppge.
– Han blir hämtad tillsammans med sitt sällskap och körd till hotellet, säger Ulrika Kjellin, vid Svenska Akademiens sekretariat, som håller i arrangemanget.
Tillsammans med Salman Rushdie är Saviano hitbjuden av Svenska Akademien för att i Akademiens lokaler ikväll samtala om ”det fria ordet och det laglösa våldet”.
Sedan Savianos bok om den fruktade napolitanska maffian Camorran släpptes 2006 lever han ständigt omgiven av livvakter och konstant på resande fot.
De 450 biljetterna till kvällens författarsamtal tog slut rekordsnabbt.
– Under den första minuten. Vi har inte varit med om något i den här omfattningen så vi var inte medvetna om hur fort det skulle gå, säger Ulrika Kjellin.
Salman Rushdie kommer till Sverige först i dag och åker redan imorgon, men Saviano stannar till på torsdag. Det är Svenska Akademien som ansvarar för säkerheten kring de båda författarna.
– Vi har varit i kontakt med Säpo, sedan kan jag inte gå in närmare på hur säkerheten ser ut, säger Ulrika Kjellin.
Salman Rushdie fick en dödsdom riktad mot sig efter att Satansverserna kom ut 1988. Men medan hotbilden mot honom svalnat något, är den mer brännande i Savianos fall. I oktober avslöjande en Camorra-avhoppare att det fanns en konkret plan på att mörda Saviano före jul.
Tina Israelsson, informationssekreterare på Säkerhetspolisen, vill varken bekräfta eller dementera om Säpo är inkopplad.
– Generellt så kommenterar vi ju aldrig konkreta ärenden, säger hon.
Ett besök som Savianos sorterar inte självklart under Säpos ansvar. Säpos uppdrag är snarast att skydda den centrala statsledningen och ta hand om säkerheten vid statsbesök. Då samarbetar Säpo oftast med den lokala polisen.
– Vi ansvarar för närskyddet, som bland annat är livvakter väldigt nära personen, och polisen för distansskydd, det kan vara färdvägseskort, platsbevakning och sådana saker, säger Tina Israelsson.
Ett stort säkerhetspådrag väntar vid kvällens samtal mellan Salman Rushdie och Roberto Saviano. Citypolisen kommer att finnas på plats, med uniformerade poliser utanför och civila poliser inne i Akademiens lokaler.
–Det är framför allt Saviano vi ska beskydda. Det rör sig mest om när man anländer till platsen, respektive åker därifrån, och så har vi även den inre bevakningen. Jag tror att det här kommer att gå utan problem, säger Mats Franzén, operativ planerare på Citypolisen.
Biljetterna är personliga och alla besökare måste visa upp legitimation och räkna med att få sina väskor genomsökta.
Roberto Saviano kommer att eskorteras runt i Stockholm av sin svenska förläggare Dorotea Bromberg. I morgon kväll medverkar han vid ett samtal på Kulturhuset om yttrandefrihet och vid premiären av filmen Gomorra, som bygger på hans bok med samma namn.
Samtliga arrangemang är utsålda, men den som inte har fått biljett kan se samtalen på tv eller webb.
Riksdagsledamoten Cecilia Wikström (fp) överlämnade i går underskrifter från 120 riksdagsledamöter till Italiens ambassad i Stockholm, som en protest mot dödshoten mot Roberto Saviano.







