Det sistnämnda inträffade i torsdagens Debatt, där den mest konstruktiva rösten tillhörde Gudrun Schyman, som väl egentligen var där för att diskutera rut-avdraget. (Se där, förresten, en debatt där man verkligen kan tala om yra.) Hon föreslog en ordentlig debatt om demokrati, och la även fram en marknadsanpassad idé om att driva Kungahuset AB. Det var fräscht i en annars ganska förvirrad debatt om päron och äpplen där Belinda Olsson ändå skötte sitt jobb väl.
Även Medierna i P1 red på bröllopsyran, kring ett fall av riktig yrsel. Det vill säga att P4 anställt Daniel Westlings bästis som medlem av bröllopsredaktionen. Åtgärdat nu, men märkligt förfarande av P4- den sortens etisk diskussion förs redan första veckan på journalisthögskolan.
Men kanske hoppades de på det som många tycks tro kommer att spira ur myllan runt bröllopet: en alldeles ny sorts kungahus-journalistik. Det ska inte vara skvaller, det ska inte vara kritisk granskning, det ska inte bygga på spekulationer, men inte heller vara tråkigt faktarabblande. Artig, apolitisk, rojalistisk men modern. I mina öron låter det som en rätt fåfäng förhoppning. Och med alla dessa bröllopsredaktioner, specialutgåvor och femton timslånga program i SVT-serien Det kungliga bröllopet - ganska mycket soppa som ska kokas på en och samma spik.
Det var också känslan efter första avsnittet av Det kungliga bröllopet som sändes i måndags kväll, och till stor del bestod av det förra kungliga bröllopet i Sverige. Långsamt var det, även om jag kände igen två-tre klänningar och en hatt från locket till en kakburk som fanns i mitt barndomshem. Programledaren Ebba von Sydow lyckades stå bland renoveringsställningar i Storkyrkan, på en liten grön matta med pappsvanar i bakgrunden, och prata med Herman Lindqvist om sådant man pratar med Herman Lindqvist om, och ändå se hyfsat avspänd ut. Det är en bedrift.
Men när det enda övriga inslaget var en intetsägande intervju med en amerikansk bröllopsplanerare, blev det hela väldigt tunt, och inte på något nytt sätt, utan bara vanligt tunt.








