Stockholms stadsteater har klantat sig och försöker nu få opinionen på sin sida för att rädda situationen. Det säger musikförlaget Universals vd i en kommentar till bråket kring ”De tre musketörerna”.
- Det är otroligt naivt och dumt sagt att vi skulle gå ut och försöka statuera exempel. Självklart är det inte så. Vi är ett kommersiellt bolag och vill så klart att vår musik ska spelas så mycket som möjligt, säger Martin Ingeström, vd för Universal Music Publishing.
På torsdagen kallade Stockholms stadsteater till presskonferens med teaterchefen Benny Fredriksson, kulturborgarrådet Madeleine Sjöstedt (FP) och Svensk scenkonsts förbundsordförande Sture Carlsson. Alla tre fördömde unisont Universals agerande när det gäller upphovsrätten till musiken i succéföreställningen ”De tre musketörerna” och i det lettiska gästspelet ”Sound of silence”.
Men Martin Ingeström menar att det i själva verket är Stockholms stadsteater som har gjort fel från början. Det Stim-avtal som teatern hänvisar till gäller bara föreställningar där musiken inte är betydelsebärande för handlingen. Universal och upphovsrättsorganisationen Stim anser att ”De tre musketörerna” innehåller såpass mycket musik att den är att jämföra med en musikal. I sådana fall krävs så kallade stora rättigheter - och då måste varje enskild upphovsman tillfrågas om han eller hon tillåter att musiken används i föreställningen.
- En del har sagt att de inte vill medverka, det gäller U2 till exempel och Prince, säger Martin Ingeström.
I våras tog Universal kontakt med Stadsteatern och parterna kom överens om en förlikning under vårsäsongen. Nu gäller den inte längre - och musikförlaget har därför hotat med stämning om inte Stockholms stadsteater tar bort vissa låtar.
- Att Stadsteatern skulle gå ut med det här för att försöka rädda skinnet, det förstod jag väl. Men jag tycker ändå det är konstigt. Och det är en tråkig situation eftersom det är en jättebra föreställning, säger Martin Ingeström.
Han tycker att Universal oförskyllt framställts som den stora boven i sammanhanget.
- Det är inte bolaget i sig som har den här åsikten utan det är enskilda upphovsmän vi talar om.







